Pregled bibliografske jedinice broj: 58458
Utjecaj sastava otopine za vlaženje na mogućnosti u tisku
Utjecaj sastava otopine za vlaženje na mogućnosti u tisku, 2000., diplomski rad, Grafički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 58458 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj sastava otopine za vlaženje na mogućnosti u tisku
(Influence of the damping solution on abilities in printing process)
Autori
Jurković, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Grafički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
25.04
Godina
2000
Stranica
56
Mentor
Bolanča, Stanislav
Ključne riječi
Vlaženje u ofsetnom tisku; sastav tekućine za vlaženje; kvalitet otiska; gustoća obojenja; rasterske tockice
(Wetting in offset printing; composition of the damping fluid; print quality; colour density dots)
Sažetak
Zadatak ovog diplomskog rada bio je prikazati utjecaj sastava otopine za vlaženje (destilirana voda, destilirana voda + pufer, destilirana voda + 6% otopina 2-propanola) na kvalitetu tiska. Mnogo je faktora u otopini koji utjecu na kvalitetu kao što su: pH vrijednost, tvrdoca vode, vodljivost otopine, površinska napetost itd.
U ovom radu najviše se pažnja zadržala na utjecaju površinske napetosti. Iz rezultata se može zakljuciti da se smanjenjem površinske napetosti otopine za vlaženje postiže veca kvaliteta tiska. Moguce su vece gustoce obojenja, postiže se veca oštrina rasterske tockice zbog manjeg utjecaja otopine na reološka svojstva boje. Istovremeno se smanjenjem kolicine otopine, koja se prenosi na tiskovnu podlogu ubrzava proces sušenja otisaka, a sprijecava se i dimenzionalna nestabilnost papira.
Iz svega navedenoga može se zakljuciti da otopina za vlaženje nema iskljucivo funkciju odbijanja masne boje od slobodnih površina, premda je to najvažnija. Ona svojim kvalitetnim sastavom utjece na: tiskovnu formu kojoj produžava vijek trajanja, gumene valjke koje tokom tiska regenerira, boju s kojom stvara stabilnu emulziju i omogucuje tisak bez poteškoca.
Otopina za vlaženje, svojim nepravilnim sastavom, može prouzrokovati i velike probleme u tisku. Promjena pH vrijednosti na kiselo ili lužnato utjece na fizikalno-kemijsku stabilnost tiskovnih elemenata i slobodnih površina tako što ih razara, velika tvrdoca vode uzrokuje stvaranje teško topivih spojeva koji se talože na valjke i ofsetnu plocu, prevelika kolicina otopine izaziva emulgiranje boje koje uzrokuje toniranje tiskovne forme itd. Ovo su samo neki od razloga koji zahtijevaju veliku pažnju u pripremi otopine za vlaženje.
Danas se novim tehnološkim rješenjima kao što su bezvodni ofset ili digitalni tisak nastoji izbjeci utjecaj otopine za vlaženje na kvalitetu tiska. Medutim, ona još uvijek ima veliku primjenu u suvremenom ofsetu koji je dominantna tehnika tiska i zbog toga je i dalje predmetom istraživanja kako bi se sve njezine mane pokušale prevesti u prednosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija
POVEZANOST RADA