Pregled bibliografske jedinice broj: 584111
Plagijarizam i softveri za detekciju plagijata
Plagijarizam i softveri za detekciju plagijata // 1. interkatedarski znanstveni skup organizacije i menadžmenta s međunarodnim sudjelovanjem Menadžment, vođenje i organizacija u XXI. stoljeću : (Dis)kontinuiteti u praksi organizacije i menadžmenta : zbornik radova / Buble, Marin ; Cingula, Marijan ; Alfirević, Nikša (ur.).
Split : Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2011. str. 85-91 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 584111 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Plagijarizam i softveri za detekciju plagijata
(Plagiarism and software for plagiarism detection)
Autori
Jelavić, Ivana ; Jadrić, Mario ; Ćukušić, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
1. interkatedarski znanstveni skup organizacije i menadžmenta s međunarodnim sudjelovanjem Menadžment, vođenje i organizacija u XXI. stoljeću : (Dis)kontinuiteti u praksi organizacije i menadžmenta : zbornik radova
/ Buble, Marin ; Cingula, Marijan ; Alfirević, Nikša - Split : Zagreb : Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2011, 85-91
ISBN
978-953-281-044-8
Skup
Interkatedarski znanstveni skup organizacije i menadžmenta s međunarodnim sudjelovanjem (1 ; 2011)
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 28.09.2011. - 30.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
plagijarizam; detekcija plagijata; Viper; Ephorus; autorsko pravo
(plagiarism; plagiarism detection; Viper; Ephorus; copyright)
Sažetak
U ovom radu razmatran je problem plagijarizma, odnosno, njegovi uzroci, zastupljenost, pojavni oblici i informiranost, tj. znanje o problemu plagijarizma. Sve veća zastupljnost ovog problema ukazuje na potrebu i važnost proučavanja ovog područja kako bi se novodobivene spoznaje mogle primijeniti u praksi i na taj način, preventivno djelovati na smanjenje ove pojave, posebno u akademskim krugovima. U istraživanju je dokazana statistički značajna pozitivna korelacija između znanja o plagijarizmu i stava prema rješavanju tog problema. Također je dokazana statistički značajna negativna korelacija između znanja o plagijarizmu i njegove primjene te negativna korelacija između primjene plagijarizma i stava prema njegovom rješavanju. Ovi rezultati upućuju na važnost preventivnih mjera edukacije i stvaranja pozitivnog stava prema rješavanju ovog problema. Razvijenost i značaj plagijarizma doveli su do razvoja softvera za njihovo prepoznavanje. Testiranjem softvera za detekciju plagijarizma, prikazana je njihova implementacija i dokazana učinkovitost nad postojećom bazom radova, ali i prednosti i nedostatci u usporedbi jednog s drugim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split