Pregled bibliografske jedinice broj: 583998
Mladi i nasilje: između percepcije i realnosti
Mladi i nasilje: između percepcije i realnosti // XII dani kriminalističkih nauka: "Djeca i mladi u kriminološkom fokusu", knjiga sažetaka / Muratbegović, E. ; Šuvalija, M. (ur.).
Sarajevo: Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, 2012. str. 6-6 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 583998 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mladi i nasilje: između percepcije i realnosti
(Youth and violence: between perception and reality)
Autori
Kovčo Vukadin, Irma
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XII dani kriminalističkih nauka: "Djeca i mladi u kriminološkom fokusu", knjiga sažetaka
/ Muratbegović, E. ; Šuvalija, M. - Sarajevo : Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, 2012, 6-6
ISBN
978-9958-613-56-2
Skup
Djeca i mladi u kriminološkom fokusu
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 14.06.2012. - 15.06.2012
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mladi; delinkvencija; nasilje; odgovor društva
(youth; delinquency; violence; societal response)
Sažetak
Nasilje mladih u posljednjih nekoliko desetljeća izaziva sve veću pažnju javnosti, kako laičke, tako i stručne. Primjeri tragičnih slučajeva nasilja maloljetnika, zahvaljujući senzacionalističkom medijskom izvještavanju, potiču brojne javne rasprave o delinkvenciji mladih i adekvatnom društvenom odgovoru. Medijski kreirana slika nasilja i delinkvencije mladih stvara atmosferu u kojoj građani postavljaju pitanja sigurnosti u društvu (kako za sebe tako i za svoju djecu) i budućnosti konkretnog društva . Medijski prikazi nasilja mladih nerijetko rezultiraju svojevrsnom „sotonizacijom“ mladih, odnosno, kreiranjem moralne panike kojom se kompletan dio populacije percipira potencijalno opasnim. Iz takve percepcije problema se često formuliraju zahtjevi za strožim kažnjavanjem mladih za koje znamo da nema očekivani učinak, ali zadovoljava populističke zahtjeve kojima popuštaju mnoge vlade. Strože kažnjavanje (koje se uglavnom svodi na legislativne promjene i promjene sudske prakse kažnjavanja) se tako prezentira kao „osjetljivost“ na potrebe građana za većom sigurnošću u društvu. Stručnjaci i znanstvenici se u tom kontekstu vrlo uspješno ignoriraju i utišavaju jer ne daju recepte za „brza“ rješenja već upozoravaju na složenost problema i važnost promišljene i sveobuhvatne strategije suočavanja s problemom koja treba biti temeljena na realnim pokazateljima. Cilj ovog izlaganja je analiza razlika u konstrukciji problema „nasilje mladih“ ovisno o pristupu – medijski stvorenoj percepciji s jedne strane i aktualnim kriminološkim spoznajama, s druge strane, obzirom da različiti pristupi rezultiraju različitim ponuđenim rješenjima. U kontekstu kriminoloških spoznaja se daje prikaz trendova i strukture nasilnog ponašanja mladih u zemljama europskog prostora, sažetak značajnih obilježja i utvrđenih korelata nasilnog ponašanja mladih te prikaz strategija i smjernica za znanstveno utemeljeno suzbijanje u sprječavanje ovog društvenog problema.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Irma Kovčo Vukadin
(autor)