Pregled bibliografske jedinice broj: 582318
Stanko Vraz u kontekstu povijesti Samobora
Stanko Vraz u kontekstu povijesti Samobora // Zbornik o Stanku Vrazu hrvatskom pjesniku i književnom kritičaru: Zbornik radova sa Znanstvenog skupa povodom 200. godišnjice rođenja Stanka Vraza (1810. - 2010.) / Sapunar Knežević, Andreja (ur.).
Samobor: Gradska knjižnica Samobor, 2011. str. 149-165
CROSBI ID: 582318 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stanko Vraz u kontekstu povijesti Samobora
(Stanko Vraz in the context of history of the Samobor)
Autori
Vojak, Danijel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Zbornik o Stanku Vrazu hrvatskom pjesniku i književnom kritičaru: Zbornik radova sa Znanstvenog skupa povodom 200. godišnjice rođenja Stanka Vraza (1810. - 2010.)
Urednik/ci
Sapunar Knežević, Andreja
Izdavač
Gradska knjižnica Samobor
Grad
Samobor
Godina
2011
Raspon stranica
149-165
ISBN
978-953-6983-10-0
Ključne riječi
Stanko Vraz, Samobor, ilirski pokret.
(Stanko Vraz, Samobor, The Illyrian movement)
Sažetak
Preporodni pokret se osim u Zagrebu, kao centru političkih, društvenih i kulturnih zbivanja, razvijao i na hrvatskoj periferiji. Samobor je 1830-ih i 1840-ih bio jedno od kulturnih i političkih središta preporoditeljskog pokreta. Ferdo Livadić bio jedan je od nositelja tadašnjeg samoborskog kulturno - političkog života, okupljajući u svom krugu istaknute ilirske „prvake“, poput Ljudevita Gaja, Ljudevita Vukotinovića, Pavla Stoosa, Ivana Kukuljevića Sakcinskog i dr. Osim Livadića, potrebno je istaknuti Aleksu pl. Praunspergera i rad samoborske Čitaonice, koji su činili bogat kulturni život malog samoborskog trgovišta. Osim kulturnog života, Livadić je bio nositelj političke narodnjačke struje, te je osigurao političku prevlast narodnjaka u Samoboru 1840-ih. Samoborski obrtnici i trgovci razvijali su samoborsko gospodarstvo, u kojem je osnovana staklana Osredek kao prva tvornica u Hrvatskoj. Revolucionarna zbivanja odrazila su se na samoborsko područje, posebice djelovanjem samoborske Narodne garde kao posebne (redarstvene) postrojbe. Samoborski poslanici sudjelovali su u radu Hrvatskoga sabora i Banskoga vijeća, te i na taj način podupirali preporodna nastojanja. Ovakve kulturne, političke i gospodarske prilike u Samoboru upoznao je Stanko Vraz. Takav Samobor prozvan je „gnijezdom ilirica“, a Vraz je bio jedan od njegovih istaknutijih „ptića“.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1940657-0652 - Manjine u Hrvatskoj i Hrvati u okolnim zemljama: povijesni identiteti (Pavličević, Dragutin, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Danijel Vojak
(autor)