Pregled bibliografske jedinice broj: 582297
Gospodarski razvoj makarskog područja u razdoblju od 1945. do 1962.
Gospodarski razvoj makarskog područja u razdoblju od 1945. do 1962. // Makarsko primorje danas : Makarsko primorje od kraja Drugog svjetskog rata do 2011. / Mustapić, Marko ; Hrstić, Ivan (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2012. str. 185-209
CROSBI ID: 582297 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gospodarski razvoj makarskog područja u razdoblju od 1945. do 1962.
(Economic development of the Makarska region in the period 1945 - 1962)
Autori
Vojak, Danijel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Makarsko primorje danas : Makarsko primorje od kraja Drugog svjetskog rata do 2011.
Urednik/ci
Mustapić, Marko ; Hrstić, Ivan
Izdavač
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
185-209
ISBN
978-953-6666-87-4
Ključne riječi
Makarska, Dalmacija, gospodarstvo, politika.
(Makarska, Dalmatia, economy, politics.)
Sažetak
Nakon završetka Drugog svjetskog rata makarsko područje postalo je dio nove jugoslavenske socijalističke države. Savezne i republičke vlasti započele su sa brojnim gospodarskim reformama i projektima, koje su se odrazile i na makarsko područje. U radu se analizirao razvoj gospodarstva makarskog područja u razdoblju nakon završetka Drugog svjetskog rata, a do početka 1960-ih godina, kada makarsko područje zahvaća razorni potres. Koristila se arhivska građa vezana uz rad Narodnog odbora Makarske, koja se čuva u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu. Zatim će se analizira relevantna statistička građa, te literatura. Analiza je ukazala kako se na makarskom području u ovom razdoblju snažno (forsira) razvoj industrijalizacije, dok su druge gospodarske grane zanemarene. Istodobno, tradicionalno dominantna poljoprivreda oblikovana je u skladu sa vladajućom agrarnom politikom, prema kojoj se iz poljoprivrede izvlačio početni kapital za razvoj industrije i infrastrukture. Turizam makarskog područja, poput većine glavnih dalmatinskih turističkih područja, oslanjao se na domaće turiste, dok su strani turisti bili u manjini i zbog nepovoljnih međunarodnih prilika u kojima se našla Jugoslavija. Potres 1962. na makarskom području donio je promjenu u vođenju gospodarske politike na makarskom području, kada se na inicijativu središnjih saveznih i republičkih vlasti makarsko gospodarstvo okreće (forsiranom) razvoju turizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1940657-0652 - Manjine u Hrvatskoj i Hrvati u okolnim zemljama: povijesni identiteti (Pavličević, Dragutin, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Danijel Vojak
(autor)