Pregled bibliografske jedinice broj: 580977
Značaj Ive Škarića u akademskom razvoju govorništva u Hrvatskoj
Značaj Ive Škarića u akademskom razvoju govorništva u Hrvatskoj // Book of Abstracts - Days of Ivo Skaric: International Conference on Rhetoric / Kišiček, Gabrijela ; Nikolić, Davor ; Varošanec-Škarić, Gordana (ur.).
Zagreb: Hitra produkcija knjiga, 2012. str. 6-7 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 580977 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj Ive Škarića u akademskom razvoju govorništva u Hrvatskoj
(The Significance of Ivo Skaric for the Academic Developement of Rhetoric in Croatia)
Autori
Varošanec-Škarić, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Book of Abstracts - Days of Ivo Skaric: International Conference on Rhetoric
/ Kišiček, Gabrijela ; Nikolić, Davor ; Varošanec-Škarić, Gordana - Zagreb : Hitra produkcija knjiga, 2012, 6-7
ISBN
978-953-296-046
Skup
Days of Ivo Skaric: International Conference on Rhetoric
Mjesto i datum
Postira, Hrvatska, 19.04.2012. - 22.04.2012
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
retorika; Hrvatska; Ivo Škarić
(rhetoric; Croatia; Ivo Skaric)
Sažetak
Professor emeritus Ivo Škarić, rođen 19. travnja 1933. u Postirima na otoku Braču, bio je stvarni autoritet u području govorništva u Hrvatskoj. Kao fonetičar i jezikoslovac autor je sedam knjiga i preko stotinu znanstvenih radova, a poznat je hrvatskoj javnosti po brojnim člancima i intervjuima u tisku i na televiziji. Škarić je u hrvatskoj znanosti izniman po djelu Fonetika hrvatskoga jezika, koja je izašla 1991., a za koju je 1993. dobio državnu nagradu Republike Hrvatske „Bartol Kašić” za istaknuto znanstveno djelo. U svom je radu veliku pozornost pridavao hrvatskom općem jeziku, i kao fonetičaru bila mu je bliska ideja da govorništvo utka u obrazovni sustav diplomskog studija fonetike već 70-tih godina 20. st. i kasnije u dijelu znanstvene retorike na doktorskim studijima. Tri su njegove knjige s tematikom govorništva: U potrazi za izgubljenim govorom (prvo izdanje 1982.), Temeljci govorništva (2000., treće izdanje 2008.) i Argumentacija (2011.). Bibliografija vezana uz teme iz govorništva prijelomno se otvara bujicom 1974., a taj će niz, uz fonetiku hrvatskoga jezika, postati srž njegova znanstvenog i stručnog rada o kulturi govora. Strastveno bavljenje govorništvom doživljava njegov osobni vrhunac u radu s mladim ljudima ostvarenjem njegova genijalnog djela – govorničke škole u suorganizatorstvu Odjela za fonetiku Hrvatskog filološkog društva i Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske, koja počinje u jeku Domovinskoga rata 1992. u Malom Lošinju i koju je kao ravnatelj vodio 17 godina. Njegovo autorsko djelo nastavlja živjeti pod nazivom Govornička škola „Ivo Škarić”.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-0786 - Forenzična fonetika: slušno prepoznavanje i zvučna analiza glasova (Varošanec-Škarić, Gordana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Gordana Varošanec-Škarić
(autor)