Pregled bibliografske jedinice broj: 578888
ODGOVORNOST PRIJEVOZNIKA U POMORSKOM PRIJEVOZU PUTNIKA PREMA ZAKONODAVSTVU UJEDINJENOGA KRALJEVSTVA VELIKE BRITANIJE I SJEVERNE IRSKE de lege lata i de lege ferenda
ODGOVORNOST PRIJEVOZNIKA U POMORSKOM PRIJEVOZU PUTNIKA PREMA ZAKONODAVSTVU UJEDINJENOGA KRALJEVSTVA VELIKE BRITANIJE I SJEVERNE IRSKE de lege lata i de lege ferenda // Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 59 (2009), 5; 1015-1028 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 578888 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ODGOVORNOST PRIJEVOZNIKA U POMORSKOM PRIJEVOZU PUTNIKA PREMA ZAKONODAVSTVU UJEDINJENOGA KRALJEVSTVA VELIKE BRITANIJE I SJEVERNE IRSKE de lege lata i de lege ferenda
(LIABILITY OF CARRIERS OF PASSENGERS BY SEA ACCORDING TO THE LEGISLATION OF THE UNITED KINGDOM OF GREAT BRITAIN AND NORTHERN IRELAND de lege lata and de lege ferenda)
Autori
Pospišil Miler, Marija ; Pospišil, Marija
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (0350-2058) 59
(2009), 5;
1015-1028
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
ujednačenje međunarodnoga pomorskog prava; pomorski prijevoz
(harmonization of international maritime law; transport of passengers by sea)
Sažetak
Od samog početka rada na ujednačenju međunarodnoga pomorskog prava u pogledu prijevoza putnika i njihove prtljage morem, započetim već početkom 20. stoljeća pa sve do donošenja najnovije Atenske konvencije o prijevozu putnika i njihove prtljage morem iz 2002. godine, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske (UK) imalo je vodeću ulogu. U namjeri da se putnicima u prijevozu morem pruži najviša moguća zaštita, Ujedinjeno Kraljevstvo je učinilo značajan napor i u otklanjanju zapreka za ratifikaciju i provedbu Atenske konvencije iz 2002. godine iniciranjem prijedloga za usvajanje Rezerve i Vodića za provedbu Atenske konvencije iz 2002. godine, kao i u postizanju Političkog dogovora u okviru Europske unije (EU) za unošenje odredbi Atenske konvencije iz 2002. godine u pravo EU-a. Ovim se člankom, stoga, želi utvrditi način primjene međunarodnih instrumenata na snazi o prijevozu putnika i njihove prtljage morem, u unutarnjem pravu Ujedinjenoga Kraljevstva, te što se može očekivati u tom pogledu de lege ferenda, jer će Ujedinjeno Kraljevstvo, bez sumnje, imati značajan utjecaj na proces ratifikacije Atenske konvencije iz 2002. godine kao i na unošenje njezinih odredbi u pravo EU-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Index to foreign legal periodicals
- Drant - Droits antiques : Kriminologija in kazensko pravosodje - CRIM
- Scopus
- Worlwide political science abstracts