Pregled bibliografske jedinice broj: 578264
Fonološki opis čabarskih govora na frazeološkom korpusu
Fonološki opis čabarskih govora na frazeološkom korpusu, 2012., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 578264 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fonološki opis čabarskih govora na frazeološkom korpusu
(Phonological description of Čabar area idioms based on the phraseological corpus)
Autori
Malnar, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.03
Godina
2012
Stranica
229
Mentor
Menac-Mihalić, Mira
Ključne riječi
kajkavsko narječje; goranski dijalekt; čabarski idiomi; fonologija; vokalizam; konsonantizam; prozodija; frazeologija; frazeološki korpus
(kajkavian dialect; dialect of Gorski kotar; phonology; vowel system; cosonantism system; accent system; phraseology; phraseological fund)
Sažetak
Govori čabarskog područja pripadaju kajkavskom narječju, ali odstupaju od središnjekajkavskoga razvoja i stanja. Tako u ovim govorima nisu provedena tipična kajkavska jednačenja jata i poluglasa te stražnjeg nazala i slogotvornog l. Kao osnova za analizu fonologije izabrana su tri mjesna govora – govor Tršća, Čabra i Prezida. U ovim je govorima zamjetna ovisnost kvalitete vokala o njihovoj dijakronijskoj kvantiteti te su primarno kratki vokali u jedinom slogu dali različite reflekse od dugih. Zbog takvog je cijepanja vokala broj jedinica u naglašenom vokalizmu povećan. Sve govore zahvaća i pojava duženja u nezadnjem slogu te tercijarni pomak (progresivni pa regresivni) silaznog praslavenskog naglaska. Kratke i duge kontinuante polaznih vokala u nezadnjem slogu zato nisu uvijek odraz ishodišne kvantitete, već ovise o akcenatskim promjenama koje su ih zahvatile. Najveće razlike između promatranih govora zabilježene su u vokalskom inventaru, dok se u konsonantizmu posebno ističe govor Prezida u kojem postoji cakavizam (u nestajanju). Akcenatski inventar prozodema jednak je u svim govorima, relevantno je mjesto akcenta i kvantiteta. Nenaglašene su duljine na cijelom području dokinute. Analizom govora mlađih govornika (r. oko 1990.) najviše se noviteta potvrdilo na leksičkoj razini, dok se fonološka i morfološka dobro čuvaju. Prikupljen frazeološki fond pokazuje leksičko bogatstvo ovoga područja. Provedena je strukturna, semantička i konceptualna analiza prikupljenih frazema. Sakupljen je i veliki broj leksema čija je upotreba ograničena samo unutar frazema (govornici je koriste samo kao dio frazema) čime se potvrdila pretpostavljena čvrstoća frazema. Opisom promatranih idioma dobio se cjelovitiji prikaz slabo istraženih zapadnih govora gorskokotarske kajkavštine te se utvrdio njihov odnos prema susjednim kajkavskim i slovenskim govorima. Skupljenim frazeološkim korpusom obogatila se kajkavska frazeološka građa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-2120920-0838 - Istraživanje hrvatske dijalektne frazeologije (Menac-Mihalić, Mira, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb