Pregled bibliografske jedinice broj: 578205
Mišljenja i stavovi stanovnika o razvoju vinogradarstva u kalničkom kraju
Mišljenja i stavovi stanovnika o razvoju vinogradarstva u kalničkom kraju // Agronomski glasnik, 74 (2012), 2-3; 79-90 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 578205 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mišljenja i stavovi stanovnika o razvoju
vinogradarstva u kalničkom kraju
(Inhabitants' opinions and attitudes towards wine
growing development in Kalnik area.)
Autori
Žutinić, Đurđica ; Hrg, Ivančica ; Grgić, Ivo
Izvornik
Agronomski glasnik (0002-1954) 74
(2012), 2-3;
79-90
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni rad, znanstveni
Ključne riječi
vinogradarstvo ; kalničko područje ; razvojne prepreke i mogućnosti ; lokalno stanovništvo
(wine growing ; Kalnik area ; development obstacles and opportunities ; local population)
Sažetak
Kalnički kraj koji obuhvaća uže područje Kalničkog prigorja, ima vrlo pogodne klimatsko- ekološke uvjete za uzgoj vinove loze i dugu vinogradarsku tradiciju. Posljednjih nekoliko desetljeća kontinuirano se smanjuju vinogradarske površine. U radu se iznose rezultati istraživanja provedenoga metodom usmene ankete među žiteljima kalničkoga kraja. Ciljevi rada su bili opisati sadašnje stanje i identificirati razvojne prepreke te izglede za revitalizaciju vinogradarstva u kalničkom kraju. Anketa je provedena na uzorku od 48 ispitanika, u studenome i prosincu 2010. godine. Obrada podataka obavljena je standardnim statističkim tehnikama. Istraživanje je pokazalo da 75% ispitanika ocjenjuje stanje vinogradarstva u kalničkom kraju lošim, odnosno 20% izrazito lošim. Kao glavne razloge lošeg stanja, navode starost sela, odlazak i nezainteresiranost mladih za bavljenje vinogradarstvom/vinarstvom i općenito loše stanje u hrvatskoj poljoprivredi. Interes za ulaganje u obnovu nasada i proizvodnju izrazilo je svega 15% ispitanika. Prema njihovom mišljenju, glavne prepreke za revitalizaciju vinogradarstva su nedostatak financijskih ulaganja, usitnjenost zemljišnih površina i neorganizirani otkup grožđa i vina. Najveću perspektivu kalničkog kraja vide u razvoju seoskog turizma (95%), koji bi potaknuo i razvoj vinogradarstva i vinarstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-178-1782223-2360 - Sociodemografska reprodukcija obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (Žutinić, Đurđica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts