Pregled bibliografske jedinice broj: 577960
Dijagnostički kriteriji za određivanje demencije
Dijagnostički kriteriji za određivanje demencije // Demencija / Šimić, Goran (ur.).
Zagreb: Sveučilište u Zagrebu, Medicinski fakultetHrvatski institut za istraživanje mozga, 2004. str. 115-156 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 577960 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dijagnostički kriteriji za određivanje demencije
(Diagnostic criteria for Dementia)
Autori
Mimica, Ninoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Demencija
/ Šimić, Goran - Zagreb : Sveučilište u Zagrebu, Medicinski fakultetHrvatski institut za istraživanje mozga, 2004, 115-156
Skup
Demencija - Poslijediplomski tečaj stalnog medicinskog usavršavanja
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.11.2004. - 12.11.2004
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
demecija; klasifikacija; dijagnostika
(dementia; classification; diagnostic)
Sažetak
Danas je u svijestu u uporabi u psihijatriji više klasifikacijskih modela, ali su bez sumnje najvažnije dvije klasifikacije ; ona Svjetske zdravstvene organizacije (SZO)- MKB-10 i Američke psihijatrijske asocijacije (APA) - DSM-IV. Za naš svakodnevni klinički rad obligirajuća je klaifikacija MKB-10, no činjenica je da je američka klasifikacija popularnija u današnjoj psihijatrijskoj znanosti. Dijagnoza demencije prema MKB-10 uključuje demenciju u Alzheimerovoj bolesti (F00) ; vaskularnu dmenciju (F01) ; demenciju u drugim bolestima klasificiranu na drugom mjestu (F02) i neodređenu demenciju (F03). Na postojanje demencije upućuje pojava kognitivnih smetnji i otežanog obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Anamneza bi trebala biti usmjerena na specifične kognitivne promjene, promjene ponašanja, kao i na njihovu dinamiku tijekom određenog razdoblja. Donosi se pregled mjernih instrumenata koji se koriste u dijagnostici i ocjeni demencije. Mjerni instrumenti u psihijatriji danas se uvelike primjenjuju, neizbježni su u svim vrstama psihijatrijskih kliničkih istraživanja, a monogi od njih sve češće se upotrebljavaju i u rutinskoj kliničkoj praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče
Profili:
Ninoslav Mimica
(autor)