Pregled bibliografske jedinice broj: 577411
Smjernice u prevenciji i liječenju bolesti stomatognatog sustava osoba starije dobi
Smjernice u prevenciji i liječenju bolesti stomatognatog sustava osoba starije dobi // Hrvatska gerontološka i gerijatrijska škola
Zagreb, Hrvatska, 2012. (predavanje, domaća recenzija, neobjavljeni rad, ostalo)
CROSBI ID: 577411 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Smjernice u prevenciji i liječenju bolesti stomatognatog sustava osoba starije dobi
(Guidelines for prevention and treatment of diseases of the stomatognathic system of the elderly)
Autori
Ćatović Adnan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, ostalo
Skup
Hrvatska gerontološka i gerijatrijska škola
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.04.2012. - 20.04.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
stariji; oralna higijena; bezubost; karijes; zubna proteza
(elderly; oral hygiene; edentulousness; caries; denture)
Sažetak
Starenje organizma zahvaća sve organe i organske sustave, pa i stomatognati sustav: zube, sluznicu usne šupljine, parodont, alveolarne i čeljusne kosti i temporomandibularni zglob.U svakodnevnoj stomatološkoj praksi kod pacijenata starije dobi nalazimo različite kliničke slike od manjih poremećaja, kao što su primjerice cervikalni karijes i promjene stanja oralne sluznice karakteristične za starenje do većih poremećaja udruženih sa velikim gubitkom zuba, nesaniranim preostalim zubima i parodontom, te oštećenim i dotrajalim protetskim nadomjestcima. U najčešće bolesti i stanja usta i zubi u starijih možemo ubrojiti:karijes, upalu gingive, stomatitis, abraziju i tamnjenje boje zuba, suhoću usta i gubitak zuba. U sanaciji bolesti i stanja vezanih za stomatognati sustav osoba starije dobi uključene su sve stomatološke kliničke discipline od oralne i maksilofacijalne kirurgije, fiksne i mobilne protetike, dentalne patologije sa endodoncijom, oralne medicine do parodontologije. Temeljni principi stomatološke terapije usmjereni su na otklanjanje boli i infekcije, te restauraciju funkcije žvakanja i estetike pacijenta. Od izuzetne važnosti je podržati i pomoći starijim osobama da održavaju pravilno i redovito oralnu higijenu usta, zuba i protetskih nadomjestaka, i sa higijenskog i sa preventivnog aspekta. Neoprani zubi i zubne proteze mjesta su kolonizacije bakterija, jedan od uzročnika halitoze i sekundarnih infekcija ostalih organa prim. pluća / aspiracijska pneumonia /. Stoga mjere pravilnog održavanja oralne higijene trebaju uključiti podučavanje i starijih pacijenata i pomoćnog medicinskog osoblja o sredstvima, tehnikama i vrstama oralno higijenskih mjera, bez obzira dali oni sami mogu održavati oralnu higijenu ili im je zato potrebna pomoć:oralnih higijeničara, medicinskih sestara ili njegovateljica u domovima umirovljenika.Za prevenciju karijesa treba koristiti sredstva na bazi fluora, a za održavanje oralne higijene sredstva na bazi klorheksidina u različitim oblicima / sprej, tekućina za ispiranje ili gel /. Vrlo je učinkovita primjena električne četkice za zube.O preparatima, njihovim koncentracijama i načinu primjene obavezno se treba posavjetovati sa doktorom dentalne medicine. U domovima umirovljenika trebalo bi po Norveškom modelu kod svih pokretnih, a posebice nepokretnih i teško kontaktibilnih pacijenata, napraviti popratne pisane upute o vrsti stomatološke specijalističke terapije za utvrdjene bolesti usta, koja je propisana od nadležnog doktora dentalne medicine kao i vrsti najprihvatljivijeg modela održavanje oralne higijene. Ovakva povijest bolesti i u slikovnom obliku / prim. slika bočice gela i načina aplikacije /, mogla bi se nalaziti uz svakog pacijenta.Time bi se olakšao i unaprijedio rad pomoćnog medicinskog osoblja na pravilnom pristupu u održavanju svakodnevnih oralno higijenskih potreba starijih osoba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650448-0433 - Zubi,materijali i protetski radovi u adolescentnoj i gerontološkoj populaciji (Ćatović, Adnan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb