Pregled bibliografske jedinice broj: 576324
Je li nam potrebna tarifa revizijskih usluga - osvrt na postojeće stanje i perspektive u budućnosti
Je li nam potrebna tarifa revizijskih usluga - osvrt na postojeće stanje i perspektive u budućnosti // Ekonomski pregled : mjesečnik Hrvatskog društva ekonomista Zagreb, 62 (2011), 12; 709-728 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 576324 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Je li nam potrebna tarifa revizijskih usluga - osvrt na postojeće stanje i perspektive u budućnosti
(Do we need the tariff of audit services - the state od the art survey and perspectives in the future)
Autori
Zenzerović, Robert
Izvornik
Ekonomski pregled : mjesečnik Hrvatskog društva ekonomista Zagreb (0424-7558) 62
(2011), 12;
709-728
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Revizijska naknada; odrednice revizijske naknade; tarifa revizijskih usluga.
(Audit fee; Audit fee determinants; Tariff of audit services)
Sažetak
Svrha rada jest ukazati na nužnost unapređenja kvalitete revizije financijskih izvještaja u Republici Hrvatskoj putem uspostave minimalne cijene revizije u okviru tarife koja bi rezultirala zaustavljanjem degradacije revizije kao profesije. Glavni cilj u funkciji je svrhe istraživanja, a sastoji se u utvrđivanju determinanti revizijskih naknada u Republici Hrvatskoj te analizi razlika zaračunatih naknada u odnosu na visinu naknada koje bi bile zaračunate da je na snazi tarifa revizijskih usluga čime će se utvrditi je li, te u kojoj mjeri došlo do promjena u visini revizijskih naknada. Analizom podataka iz financijskih izvještaja 54 poslovna subjekta čije su vrijednosnice bile izlistane na Zagrebačkoj burzi u 2009. godini i koji su javno objavili iznos revizijske naknade došlo se do zaključaka da visina revizijske naknade ovisi ponajviše od veličini subjekta i njegovoj profitabilnosti, dok je utjecaj ostalih čimbenika koji se odnose na obilježja klijenta manje izražen, odnosno uopće ne postoji. Utvrđeno je, također, da visina revizijske naknade ovisi o veličini i lokaciji revizorske tvrtke te da je ukidanje tarife revizijskih usluga dovelo do snižavanja zaračunatih naknada za reviziju financijskih izvještaja. Imajući u vidu visinu zaračunatih revizijskih naknada i odrednice istih među subjektima čije su vrijednosnice izlistane na burzi, utvrđivanje tarife revizijskih usluga kao minimuma koji bi spriječio degradiranje digniteta revizijske profesije, predstavlja samo jedan, iako po mišljenju autora, u ovoj fazi dosegnutog razvoja vrlo značajan čimbenik održanja i unapređenja kvalitete revizije financijskih izvještaja, dok većina ostalih čimbenika leži u rukama Hrvatske revizorske komore koja odgovarajućom edukacijom i nadzorom nad aktivnostima revizora treba osigurati minimum kvalitete njihovog rada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
303-3032453-2450 - Računovodstveni standardi za SME u Hrvatskoj: razvoj i harmonizacija s Europom (Mošnja-Škare, Lorena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Profili:
Robert Zenzerović
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
- EconLit
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EconLit
- International Bibliography of the Social Sciences (IBSS)
- Journal of Economic Literature