Pregled bibliografske jedinice broj: 573385
Primjena i uloga osteologije u praksi: forenzična antropologija
Primjena i uloga osteologije u praksi: forenzična antropologija // Medicina Fluminensis, 46 (2010), 1; 19-28 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 573385 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena i uloga osteologije u praksi: forenzična antropologija
(When osteology is put into practice: forensic anthropology)
Autori
Petaros, Anja ; Čengija, Morana ; Bosnar, Alan
Izvornik
Medicina Fluminensis (0025-7729) 46
(2010), 1;
19-28
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
biološki profil; fizikalna antropologija; forenzika; identifikacija; postmortalni interval
(biological profile; forensics; identification; physical anthropology; postmortal interval)
Sažetak
Osteologija je poddisciplina antropologije i arheologije koja se bavi makroskopskom i mikroskopskom analizom koštanog materijala. Stručnjaci iz područja osteologije primjenjuju svoje znanje u analizi i tumačenju promjena na kostima pri čemu utvrđuju djelovanje biokulturalnih čimbenika na modeliranje koštanog tkiva. Primjena osteologije očituje se u velikom broju različitih znanstvenih područja ; od povijesti i arheologije do demografije, epidemiologije, forenzike i kriminalistike. Razvoj osteologije u 21. stoljeću poduprt je poglavito njenom primjenom u kontekstu forenzične prakse. Znanje iz područja osteologije iskorištava se za formiranje biološkog profila i identifikaciju koštanih ostataka. Razumijevanje koštane morfologije i primjena tog znanja u forenzičnoj antropologiji pridonosi razjašnjavanju okolnosti smrti. Članku je osnovni cilj opisati osnovne osteološke metode koje se koriste u forenzičnoj antropologiji. Osim utvrđivanja biološkog profila (rasa, spol, dob) autori ističu važnost osteologije pri utvrđivanju okolnosti stradavanja/ozljeđivanja i vremena smrti. Praktičan doprinos osteologije i forenzične antropologije očituje se prilikom sudskih procesa jer se dokazala kao značajna u razrješavanju slučajeva krvnih delikata, kršenja ljudskih prava, masovnih stradavanja i ratnih posljedica. Primjenjujući znanje iz osteologije, forenzična antropologija utvrđuje također i populacijske, sekularne i geografski determinirane razlike u koštanoj morfologiji, čime potvrđuje svoje značajno mjesto unutar biološke antropologije. Razvoj forenzične antropologije u 21. stoljeću nije upitan. Ona se kontinuirano usavršava novim saznanjima, razvojem novih osteoloških metoda kao i dinamičnim iskorištavanjem novih tehnologija u svakodnevnom radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0000000-0073 - Sudsko-medicinske i toksikološke značajke samoubojstava u Republici Hrvatskoj (Bosnar, Alan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus