Pregled bibliografske jedinice broj: 572985
Utjecaj uvjeta oslanjanja na stanje naprezanja i deformacija u visokostijenom nosaču
Utjecaj uvjeta oslanjanja na stanje naprezanja i deformacija u visokostijenom nosaču, 2012., diplomski rad, diplomski, Građevinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 572985 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj uvjeta oslanjanja na stanje naprezanja i deformacija u visokostijenom nosaču
(Influence of support strengthening on condition of stress and strain in high-walled beam)
Autori
Miović, Katina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Građevinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.02
Godina
2012
Stranica
153
Mentor
Šimić, Diana
Ključne riječi
stanje naprezanja; stanje deformacija; mediapan; mehaničke karakteristike; eksperimentalno ispitivanje modela; dimenzionalna analiza; elektrootporni tenzometri; induktivna osjetila; metoda konačnih elemenata; visokostijeni nosač; modul elastičnosti; Poissonov koeficijent
(state of stress; strain state; medium density fiberboard; mechanical properties; experimental testing of models; dimensional analysis; resistance strain gauges; inductive strain gauges; finite element method; deep beam; modulus of elasticity; Poisson's ratio)
Sažetak
U radu će se usporediti stanje naprezanja i deformacija na dva modela s obzirom na način oslanjanja. Eksperimentalna analiza je izvedena u laboratoriju Građevinskog fakulteta i opisana je u 4. poglavlju. Umanjeni modeli su izrađeni u mjerilu 1:10. Model 1 je visokostijeni nosač oslonjen na stupove. Model 2 je monolitni visokostijeni nosač. Izrađeni su od mediapanske ploče debljine 38 mm. Određene su i mehaničke karakteristike mediapana. Pomaci se mjere pomoću 3 induktivna osjetila, a deformacije pomoću 5 tenzometara na svakom od modela. U teoretskom dijelu odredila su se stanja naprezanja i deformacija u čvorovima opisanog nosača u programskom paketu SAP 2000 12. U 2. poglavlju ukratko su ponovljene osnovne jednadžbe teorije elastičnosti koje će se spominjati u nastavku rada. U 3. poglavlju ukratko se govori o metodi konačnih elemenata. Ova metoda se primjenjuje u radu programskog paketa SAP 2000 12 u kojem su izrađeni modeli konstrukcije. U 5. poglavlju prikazani su rezultati iz SAP-a. U SAP-u je izrađen model koji u potpunosti odgovara onom iz laboratorija: izrađen je u mjerilu 1:10 i zadane su mu mehaničke karakteristike mediapana. Opterećenja kroz faze na kompjutorskom modelu podudaraju se s opterećenjima koja su nanošena u laboratoriju. Teorijskom analizom dobivena su naprezanja i deformacije u promatranim točkama. Također su uspoređivani rezultati eksperimentalne i teorijske analize iz 4. i 5. poglavlja. Usporedba rezultata prikazana je tabelarno i grafički. 6. poglavlje ukratko objašnjava dimenzionalnu analizu. Dimenzionalnom analizom se ustanovljuje s kojim opterećenjem treba opteretiti stvarnu (prototipnu) konstrukciju kako bi se dobilo isto stanje naprezanja na laboratorijskom modelu i prototipnoj konstrukciji. U 7. poglavlju izrađena su dva modela stvarne konstrukcije, u mjerilu 1:1 i s mehaničkim karakteristikama armiranog betona. Rezultatom dimenzionalne analize, modeli su opterećeni sto puta većim opterećenjem od onog u laboratoriju. Modeli su izrađeni u SAP-u i prikazani su rezultati oba proračuna, tj. naprezanja i deformacije u promatranim točkama. Na kraju su uspoređeni rezultati eksperimentalnih i teorijskih analiza za oba modela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
082-0821504-1496 - Razvoj eksperimentalnih metoda istraživanja građevinskih konstrukcija (Rak, Mladenko, MZOS ) ( CroRIS)
082-1201829-2166 - Nestandardni modeli građevinskih konstrukcija (Lazarević, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Profili:
Diana Šimić Penava
(mentor)