Pregled bibliografske jedinice broj: 57225
Tretman ovisnika na području Republike Hrvatske i Velike Britanije
Tretman ovisnika na području Republike Hrvatske i Velike Britanije, 2000., diplomski rad, Edukacijsko rehabilitacijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 57225 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tretman ovisnika na području Republike Hrvatske i Velike Britanije
(Drug addiction treatment in Croatia and Great Britain)
Autori
Degel, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Edukacijsko rehabilitacijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
31.05
Godina
2000
Stranica
103
Mentor
Kovčo, Irma
Ključne riječi
mladi; droge; narkomanija; tretman ovisnika o drogama; prevencija ovisnosti o drogama
(youth; drugs; drug addiction; treatment of drug users; prevention of drug addiction)
Sažetak
Pojam droga upućuje na jasan i vrlo određen težak problem mladeži. Zbog svoje razorne moći i raširenosti, droga se danas smatra pojavom zastrašujućih razmjera i posljedica koja osim pojedinaca i pojedinih obitelji, ugrožava i narod kao cjelinu.
U Hrvatskoj je problem zlouporabe droga prisutan već nekoliko desetljeća i ima obilježja masovnog fenomena koji je najviše karakterističan za mlade. Međutim, za razliku od zapadnih zemalja, u Hrvatskoj postoji problem kašnjenja s pripremanjem i provođenjem organizirane društvene akcije usmjerene ka suzbijanju i preveniranju ovisnosti.
Tretman obuhvaća sve postupke s osnovnim ciljem vraćanja ovisnika u normalne društvene tokove. Takoav oblik tretmana zahtjeva zajedničko djelovanje šire društvene zajednice, zdravstva, prosvjete, zakonodavstva, kao i multidisciplinaran kadrovski pristup. Pri odabiru odgovarajućeg terapijskog postupka maksimalno se koristi individualizirani pristup.
Najveći broj ovisnika u Hrvatskoj liječi se izvanbolničkim, drug-free programima. U posljednjih desetak godina u Hrvatskoj se, osim bolničkog i ambulantnog liječenja, počinju primjenjivati i brojni drugi oblici tretmana koje organiziraju i provode nevladine organizacije, kao što su: needle exchange programi, programi koje potiče i organizira Crkva, te neki alternativni programi, koji se primarno ne bave tretmanom ovisnika, ali i na tom području postižu dobre rezultate.
Smanjivanje posljedica ovisnosti u Velikoj Britaniji, sastavni je dio zdravstvenog odgovora na preveniranje širenja HIV infekcije među intravenskim ovisnicima o teškim drogama. To uključuje razvoj i širenje novih strategija kao što su outreach programi. Outreach je metoda zdravstvene edukacije i djelovanja koja je usmjerena na unapređenje zdravlja i promjenu rizičnih ponašanja ciljane populacije ovisnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
204205
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Irma Kovčo Vukadin
(mentor)