Pregled bibliografske jedinice broj: 572003
UTJECAJ VIŠESTRUKOG EKSTRUDIRANJA NA TOPLINSKA SVOJSTVA PE/PP AMBALAŽE ZA TRAJNO MLIJEKO
UTJECAJ VIŠESTRUKOG EKSTRUDIRANJA NA TOPLINSKA SVOJSTVA PE/PP AMBALAŽE ZA TRAJNO MLIJEKO // IX. Susret mladih kemijskih inženjera ; Nove tehnologije & transfer znanja / Sanja Martinez (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2012. str. 204-204 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 572003 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ VIŠESTRUKOG EKSTRUDIRANJA NA TOPLINSKA SVOJSTVA PE/PP AMBALAŽE ZA TRAJNO MLIJEKO
(THE IMPACT OF EXTRUSION ON THE THERMAL PROPERTIES OF PE/PP PACKAGING FOR LONG-LIFE MILK)
Autori
Zoričić, Matea ; Perinović, Sanja ; Andričić, Branka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
IX. Susret mladih kemijskih inženjera ; Nove tehnologije & transfer znanja
/ Sanja Martinez - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2012, 204-204
ISBN
978-953-6894-45-1
Skup
IX. Susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2012. - 17.02.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
ambalaža; PE/PP; oporaba; ekstrudiranje; toplinska svojstva
(packaking; PE/PP; recycling; exstrusion; thermal properties)
Sažetak
Polimerni materijali se u velikim količinama koriste za izradu različite ambalaže. U posljednje vrijeme na tržištu se pojavila višeslojna plastična ambalaža za trajno mlijeko. Plastenka je izrađena od nekoliko slojeva polietilena, a etiketa i čep izrađeni su od polipropilena. Polietien i polipropilen su kratkoročno nerazgradljivi u okolišu, što znači da bi se jednostavnim odlaganjem njihova količina u okolišu kontinuirano povećavala. Istraživanja pokazuju da odlaganje plastičnog otpada, pa tako i onog od polietilena i polipropilena, valja izbjegavati jer to znači i ekonomsku štetu, a ne samo ekološku. Nadalje, zakonskim aktima se nastoji povećati količina oporabljene plastike. Plastični otpad se u najvećim količinama oporabljuje materijalno, i to mehaničkom oporabom ili recikliranjem. Takav otpad se usitnjava, tali i ekstrudira u novi granulat (regranulat) iz kojeg se mogu izraditi nove tvorevine. Glavna poteškoća povezana s višestrukim ekstrudiranjem je termomehanička razgradnja uslijed povišene temperature i tlaka tijekom ekstrudiranja. U ovom radu istraživan je utjecaj broja ciklusa ekstrudiranja na toplinska svojstva polimerne ambalaže za trajno mlijeko. Usitnjeni uzorci same plastenke, plastenke i etikete, plastenke i čepa, te plastenke, etikete i čepa ekstrudirani su na laboratorijskom ekstruderu Dynisco LME 230 četiri puta pri 190°C i broju okretaja 120 min-1. FT-IR analizom pomoću spektrometra Spectrum One (Perkin-Elmer), u području od 4000 do 650 cm-1, ustanovljeno je da je plastenka izrađena od polietilena visoke gustoće (HDPE), a čep i etiketa od izotaktnog polipropilena (i-PP). Gustoća materijala određena metodom lebdenja također odgovara polietilenu visoke gustoće odnosno izotaktnom polipropilenu. Primjenom diferencijalne pretražene kalorimetrije (DSC-a 823e, Mettler Toledo) određen je utjecaj broja ciklusa ekstrudiranja na toplinska svojstva HDPE i i-PP te njihovu kompatibilnost. Četiri ciklusa ekstrudiranja neznatno mijenjaju talište i toplinu taljenja ambalažnog materijala. Maseni udio i-PP iz etikete u regranulatu sastavljenom iz plastenke i etikete je vrlo mali pa se na DSC krivuljama ne uočava talište i-PP. Na DSC krivuljama regranulata iz plasteneke i čepa uočava se talište i-PP. Neznatno povišenje tališta HDPE-a te istovremena depresija tališta i-PP mogući su pokazatelji kompatibilnosti ovih materijala. Stoga se smatra da se ambalaža za trajno mlijeko može uspješno reciklirati te primijeniti za proizvodnju manje zahtjevnih izradaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-1252971-2249 - Polimerne mješavine s biorazgradljivim komponentama (Andričić, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split