Pregled bibliografske jedinice broj: 571923
Učestalost salmoneloze u crvene lisice (Vulpes vulpes) na području kontinentalne Hrvatske
Učestalost salmoneloze u crvene lisice (Vulpes vulpes) na području kontinentalne Hrvatske // 47.hrvatski i 7. međunarodni simpozij agronoma : Zbornik sažetaka / Pospišil, Milan ; Filipović, Ivona (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 156-157 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 571923 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učestalost salmoneloze u crvene lisice (Vulpes vulpes) na području kontinentalne Hrvatske
(Frequency salmonellosis in red foxes (Vulpes vulpes)in continental Croatia)
Autori
Dežđek, Danko ; Lipej, Zoran ; Slavica, Alen ; Lisicin, Tea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
47.hrvatski i 7. međunarodni simpozij agronoma : Zbornik sažetaka
/ Pospišil, Milan ; Filipović, Ivona - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012, 156-157
ISBN
978-953-7878-01-6
Skup
Hrvatski sipozij agronona (47 ; 2012) ; Međunarodni simpozij agronoma (7 ; 2012)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.02.2012. - 17.02.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
crvena lisica; salmoneloza; učestalost; rezervoar
(red fox; salmonellosis; frequency; reservoir)
Sažetak
Salmoneloza je zarazna bolest različitih životinjskih vrsta proširena diljem svijeta, koju uzrokuju mikrorganizmi iz roda Salmonella. Infekcije salmonelama se očituju različitim kliničkim simptomima a najčešće septikemijom, gastroenteritisom i pobačajem. Salmonele su gram- negative bakterije štapićasta oblika, veličine 0, 7 – 1, 5 μm x 2-5 μm, kreću se pomoću flagela. Patogenost pojedinih seroloških tipova salmonela je različita za pojedine životinjske vrste. Izvor zaraze su životinje u inkubaciji, bolesne životinje i njihovi ekskreti, latentno inficirane životinje posebice one koje su preboljele salmonelozu. Divlji mesojedi predstavljaju potencijalni izvor zaraze salmonelama. Crvena lisica (Vulpes vulpes) predstavlja najrasprostranjenijeg grabežljivca na području Republike Hrvatske a time mogućeg prenositelja te bolesti. U razdoblju od 2009 do 2010 tijekom patoanatomske pretrage prikupljeni su uzorci fecesa od 60 odstreljenih lisica. Za dijagnostiku salmoneloze u lisica koristili smo se postupkom bakteriološke pretrage na selektivnim hranilištima. U našem istraživanju na salmonelozu smo pretražili feces od 60 odstrijeljenih lisica. Feces lisica u količini od 25 g nacijepili smo u 225 mL puferirane peptonske vode, a nakon toga na modificiranu Rappaport Vassiliadis podlogu. Dobivenim rezultatima naših istraživanja vidljivo je da smo bakteriološkom pretragom iz crijeva 2 lisice (3 ; 33%) izdvojili S. typhimurium. S obzirom da su zaražene lisice potjecale s podrućja grada Zagreba i Krapinsko- Zagorske županije značajno je s epizootiološkog aspekta. Rezultati našeg istraživanja se podudaraju sa nalazom Hendelad (2008.) prema kojima je S. typhimurium ustanovljena u 4, 1 lisica. Premda vrlo mali postotak (3, 33 %) na salmonelozu pozitivnih lisica ukazuje na njenu nazočnost u populaciji, te na taj način omogučuje procjenu njenog značaja kao potencijalnog rezervoara bolesti.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb