Pregled bibliografske jedinice broj: 571919
Učinak troske na rast i fiziološke procese graha (Phaseolus vulgaris L.)
Učinak troske na rast i fiziološke procese graha (Phaseolus vulgaris L.), 2012., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 571919 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak troske na rast i fiziološke procese graha (Phaseolus vulgaris L.)
(Effect of steel slag on growth and physiology of common beans (Phaseolus vulgaris L.))
Autori
Gaćeša, Ranko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.02
Godina
2012
Stranica
50
Mentor
Radić Brkanac, Sandra
Ključne riječi
elektropećna troska; hranjiva; fotosinteza; grah
(electric arc steel slag; nutrients; photosynthesis; common bean)
Sažetak
Troska korištena u ovom istraživanju je nusprodukt pri proizvodnji nelegiranih ugljičnih čelika u elektropeći. Obzirom da je sadržaj P, Fe, Ca, Mg i Mn u tako dobivenoj troski visok, a sadržaj Cd, Pb, Hg i ostalih toksičnih teških metala vrlo nizak, usitnjena troska je potencijalni izvor mineralnih tvari za rast i razvoj biljaka, posebice na tlima siromašnim željezom. Brojnim je istraživanjima utvrđeno da se metali iz troske postepeno oslobađaju te da ne predstavljaju rizik za okoliš. Kao modelna biljka u ovom radu korišten je grah zrnaš (Phaseolus vugaris L.) koji ima kratko generacijsko vrijeme tako da je nakon dva mjeseca rasta već bio u fazi formiranja mahuna. Sjemenke graha su zasijane u posudice i napunjene samo supstratom (silikatni pijesak ; kontrola) ili supstratom uz dodatak fino mljevene troske (10, 20 ili 40 g/kg). Nakon dva tjedna, dijelu kontrolnih biljaka kao i onih uzgojenih uz dodatak troske dodan je KNO3 kao izvor N. Dijelu kontrolnih biljaka koje služe kao pozitivna kontrola dodano je umjetno gnojivo – NPK i Fe. Cilj istraživanja bio je procijeniti utjecaj troske kao izvora određenih hranjivih elemenata na rast i fiziološke procese graha te usporediti njenu učinkovitost s onom umjetnog gnojiva. Troska je povećala sadržaj pojedinih mikro- i makroelemenata u susptratu kao i u listovima graha, prinos mase suhe tvari, visinu biljaka i broj listova kao i intenzitet fotosinteze. Rezultati su pokazali da je troska izvrstan izvor hranjiva neophodnih za rast i razvoj biljaka te se preporuča njena upotreba kao dobrog poboljšivača tla.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191196-1202 - Molekularni mehanizmi odgovora hrvatskih endemičnih i rijetkih biljaka na stres (Pevalek-Kozlina, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Sandra Radić Brkanac
(mentor)