Pregled bibliografske jedinice broj: 5717
Kompleksi nikla, kobalta i vanadija s dipivaloilmetanom
Kompleksi nikla, kobalta i vanadija s dipivaloilmetanom, diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 5717 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kompleksi nikla, kobalta i vanadija s dipivaloilmetanom
(Nickel, cobalt and vanadium complexes of dipivaloylmethane)
Autori
Mesarek, Krešo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.12
Stranica
61
Mentor
Kaitner, Branko
Ključne riječi
nikal(II); kobalt(II) i oksovanadij(IV) beta-diketonati; adukti; Lewisove kiseline i baze; IR spektroskopija; termička svojstva; rentgenska strukturna analiza
(Ni(II); Co(II) and VO(IV) beta-diketonates; adducts; Lewis acids and Lewis bases; IR spectroscopy; thermal properties; X-ray structure determination)
Sažetak
U radu su opisani postupci priprave i izolacije kompleksnih spojeva nikla, kobalta i vanadija koji nastaju koordiniranjem 2,2,6,6-tetrametilheptan-3,5-diona (dipivaloilmetan, dpm). Iz tih su spojeva priređeni adicijski spojevi s piridinom morfolinom i N,N-dimetilformamidom i novi kompleksi opće formule M(dpm)2 (M=nikal, kobalt) s 1,10-fenantrolinom. Provedena su termogravimetrijska istraživanja nastalih spojeva u atmosferi argona i oksidativnoj atmosferi kisika. Spojevi pokazuju razmjerno visoku termičku postojanost. IR spektroskopskim istraživanjem pronađeno je 16 zajedničkih vibracija, a za svaki adukt prepoznate su svojstvene vibracije istezanja veza koje ukazuju na koordiniranje molekule adenda na reakcijsko središte. U reakciji dihidratnog kompleksa nikla s dipivaloilmetanom, kompleksiranjem s 1,10-fenantrolinom nastao je novi kompleksni spoj kojem je uspješno određena molekulska i kristalna struktura postupkom difrakcije rentgenskih zraka na jediničnom kristalu. Spoj kristalizira u triklinskom kristalnom sustavu. Atomi dušika 1,10-fenantrolina djeluju kao donori elektrona (Lewisove baze) i istiskuju dvije molekule vode iz koordinacijske ljuske metala (koji se ponaša kao Lewisova kiselina). Kompleksiranjem s 1,10-fenantrolinom nastaje još jedan kelatni prsten, a kvadratna koordinacija nikla mijenja se u nepravilnu oktaedarsku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119409
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Branko Kaitner
(mentor)