Pregled bibliografske jedinice broj: 571562
Razvoj potpuno integriranog procesa proizvodnje heksanala u mikrokanalu
Razvoj potpuno integriranog procesa proizvodnje heksanala u mikrokanalu // Knjiga sažetaka IX. Susret mladih kemijskih inženjera / Martinez, Sanja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2012. str. 66-66 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 571562 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj potpuno integriranog procesa proizvodnje heksanala u mikrokanalu
(Process development of fully integrated hexanal production in microchannel)
Autori
Ivanković, Mia ; Šalić, Anita ; Zelić, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka IX. Susret mladih kemijskih inženjera
/ Martinez, Sanja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2012, 66-66
ISBN
978-953-6894-45-1
Skup
IX. Susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2012. - 17.02.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
regeneracija koenzima; kinetika; mikreoreaktor; matematički model procesa
(coenzyme regeneration; microreactor; kinetics; mathematical model of the process)
Sažetak
Heksanal je bitan sastavni dio grupe lako hlapivih komponenata poznatije kao “green note”. Zbog svojih organoleptičkih svojstava heksanal je našao široku primjenu u prehrambenoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, a zbog baktericidnih i fungicidnih svojstava primjenjuje se i u agronomiji. Uobičajeno se proizvodi fermentacijom s cijelim stanicama, ekstrakcijom iz biljaka ili enzimski kataliziranim reakcijama. Glavni nedostatci ovih postupaka su mali prinosi, formiranje neželjenih nusproizvoda i nastanak velike količine otpada pa je i više nego očita potreba za razvojem i primjenom novih tehnologija u proizvodnji heksanala. Kao jedna od novih tehnologija koje se koriste u proizvodnji heksanala sve se više nameću mikrorektroski sustavi koji omogućuju bolji prijenos tvari i energije, manju potrošnju kemikalija i energije te druge prednosti u odnosu na konvencionalne reaktore. U ovom radu provedena je biokatalitička oksidacija heksanola uz enzim alkohol dehidrogenazu u mikroreaktoru volumena 6 μL. Alkohol dehidrogenaza je enzim koji se ubraja u skupinu oksidoreduktaza kojima je zajednička karakteristika potreba za koenzimom. Kako je cijena koenzima NAD+ izuzetno visoka, nužno je procesom regeneracije reducirani oblik koenzima prevesti ponovno u oksidirani oblik. S tim ciljem razvijen je proces proizvodnje heksanala s potpuno integriranom regeneracijom i recirkulacijom koenzima u dva međusobno serijski povezana mikročipa. Ispitan je prijenos tvari između dvije faze paralelnog toka koji je uspostavljen u mikrokanalima te je razvijen 3D matematički model strujanja. Postavljen je i matematički model potpuno integriranog procesa proizvodnje heksanala s regeneracijom koenzima u mikroreaktoru, te je provedena ocjena valjanosti modela na nezavisnim pokusima. Pokazano je dobro slaganje matematičkog modela procesa i eksperimentalnih podataka, a ovako razvijeni model pokazao se kao učinkovito sredstvo u daljnjem razvoju procesa.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Biotehnologija
Napomena
Ovaj se tekst temelji na radu koji je financirala Hrvatska zaklada za znanost.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Anita Šalić
(autor)