Pregled bibliografske jedinice broj: 571393
Utjecaj sunčevog zračenja na mesojednu biljku Drosera rotundifolia L.
Utjecaj sunčevog zračenja na mesojednu biljku Drosera rotundifolia L., 2012., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 571393 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj sunčevog zračenja na mesojednu biljku Drosera rotundifolia L.
(Effect of solar irradiation on carnivorous plant Drosera rotundifolia L.)
Autori
Doboš, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.02
Godina
2012
Stranica
47
Mentor
Tkalec, Mirta
Neposredni voditelj
Babić, Marija
Ključne riječi
Drosera rotundifolia L./ okruglolisna rosika / sunčevo zračenje / svjetlosni stres/ fotosintetski pigmenti / fenolni spojevi
(Drosera rotundifolia L/ roundleaf sundew / solar irradiation/ light stress / photosynthetic pigments/ phenolic compounds)
Sažetak
Okruglolisna rosika (Drosera rotundifolia L.) mesojedna je biljka svijetlih staništa koja su ugrožena zbog zaraštavanja. Čišćenjem staništa od visoke vegetacije biljke bi se trenutno opet našle u uvjetima visokog intenziteta svjetlosti. Cilj ovog rada bio je istražiti razlike između biljaka koje rastu u uvjetima nižeg intenziteta svjetlosti i onih koje rastu izložene prirodnom sunčevom zračenju te hoće li se i na koji način biljke koje su rasle u uvjetima nižeg intenziteta svjetlosti prilagoditi uvjetima prirodnog sunčevog zračenja. Biljke koje su godinu dana bile izložene vanjskim atmosferskim prilikama bile su većih dimenzija i proizvele su cvjetne stapke. Imale su nižu koncentraciju svih fotosintetskih pigmenata, ali bez promjena u učinkovitost fotosustava II što ukazuje na prilagodbu fotosintetskog aparata. Također, nađena je povećana koncentracija fenolnih spojeva - tanina, fenolnih kiselina, antocijana i flavonoida koji imaju ulogu u zaštiti od prejakog osvjetljenja, UV-stresa, ali i oksidacijskog stresa. Biljke koje su bile naglo izložene direktnom sunčevom zračenju pet sati dnevno tijekom ljeta u trajanju od tjedan dana su se, nakon početnog stresa koji je doveo do fotoinhibicije, nakon sedam dana prilagodile i zaštitile od svjetlosnog i UV stresa povećanjem koncentracije spomenutih fenolnih spojeva, osobito tanina i flavonoida među kojima posebno antocijana. Također došlo je do promijene omjera fotosintetskih pigmenata jer se smanjio udio klorofila, a povećao udio karotenoida što je zajedno sa sintezom zaštitinih spojeva dovelo do prilagodbe fotosintetskog aparata i oporavka fotosinteze.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191196-1202 - Molekularni mehanizmi odgovora hrvatskih endemičnih i rijetkih biljaka na stres (Pevalek-Kozlina, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb