Pregled bibliografske jedinice broj: 570084
The Legal Position of Associations in Envrironmental Protection Proceedings in the Republic of Croatia
The Legal Position of Associations in Envrironmental Protection Proceedings in the Republic of Croatia // Facta Universitatis. Series Law and politics, 9 (2011), 1; 69-84 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 570084 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
The Legal Position of Associations in Envrironmental Protection Proceedings in the Republic of Croatia
Autori
Medvedović, Dragan ; Ofak, Lana
Izvornik
Facta Universitatis. Series Law and politics (1450 – 5517) 9
(2011), 1;
69-84
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
udruge; zaštita okoliša; upravni postupak; upravni spor; Arhuška konvencija
(non-governemtal organisations; environmental protection; administrative proceeding; administrative dispute; Aarhus Convention)
Sažetak
Udruge za zaštitu okoliša mogu značajno unaprijediti provedbu prava okoliša. Takvu važnu ulogu u zaštiti okoliša priznaje im Konvencija o pristupu informacijama, sudjelovanju javnosti u odlučivanju i pristupu pravosuđu u pitanjima okoliša koja je zaključena u Aarhusu 1998. (tzv. Arhuška konvencija). Konvencija je u odnosu na Republiku Hrvatsku stupila na snagu 25. lipnja 2007., a temeljni propis kojim je provedena u hrvatsko zakonodavstvo je Zakon o zaštiti okoliša. Arhuška konvencija jamči procesna ekološka prava (pristup informacijama, sudjelovanje u odlučivanju i pristup pravosuđu) te su za njezinu primjenu u hrvatskom pravnom sustavu od osobite važnosti i Zakon o općem upravnom postupku te Zakon o upravnim sporovima. U radu se analizira pravni položaj udruga u postupcima zaštite okoliša koji može biti višestruk. Prvo, udruga može imati položaj stranke o čijem se pravu, obvezi ili pravnom interesu rješava u upravnom postupku (primjerice upravni postupak ostvarivanja prava na pristup informaciji o okolišu). Drugo, udruga koja djeluje na području zaštite okoliša i ispunjava sve uvjete sukladno Zakonu o zaštiti okoliša smatra se pripadnikom zainteresirane javnosti te ima pravo sudjelovati u svim postupcima zaštite okoliša u kojima je temeljem zakona predviđeno sudjelovanje javnosti i/ili zainteresirane javnosti (npr. upravni postupak procjene utjecaja zahvata na okoliš). Treće, procesna legitimacija može se priznati udruzi i u slučaju zaštite od drugih oblika postupanja tijela javne vlasti iz područja upravnog prava kojima joj je povrijeđeno pravo, obveza ili pravni interes (primjerice uskraćivanje udruzi prava na sudjelovanje u postupku donošenja plana gospodarenja otpadom). Četvrto, udruga može podnijeti obavijest ili predstavku kojom upućuje na potrebu pokretanja postupka po službenoj dužnosti radi zaštite javnog interesa (npr. obavijest inspekciji o onečišćenju okoliša). Iako se u tom postupku ne radi o njezinom pravu, obvezu niti pravnom interesu (u kojem slučaju bi imala položaj stranke), Zakon o općem upravnom postupku predviđa pravnu zaštitu protiv obavijesti tijela javne vlasti kojom se ne prihvaća prijedlog za pokretanje postupka, kao i za slučaj da udruga u propisnom roku nije primila odgovor od tijela javne vlasti.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Rad je kao pozvano predavanje prezentiran na skupu "Ekologija i pravo", održanom od 15.-18.05.2011.g., Niš, Srbija ; objavljen u Zborniku radova ; Predrag Dimitrijević i Nataša Stojanović (ur.) ; Niš : Pravni fakultet, Centar za publikacije, 2011. ; str. 329-342 ; ISBN: 978-86-7148-146-5.
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2515 - Europeizacija hrvatske javne uprave: utjecaj na razvoj i nacionalni identitet (Koprić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Law and Politics, Working and Living Environmental Protection