Pregled bibliografske jedinice broj: 569536
Utjecaj vremenskih čimbenika na pogoršanje kroničnog bronhitisa
Utjecaj vremenskih čimbenika na pogoršanje kroničnog bronhitisa, 2012., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 569536 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj vremenskih čimbenika na pogoršanje kroničnog bronhitisa
(The influence of weather factors on the exacerbation of chronic bronchitis)
Autori
Havrle Kozarić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.01
Godina
2012
Stranica
58
Mentor
Marki, Antun
Neposredni voditelj
Gaćeša-Zaninović, Ksenija
Ključne riječi
pogoršanje kroničnog bronhitisa; meteorološki parametri; tipovi vremena; atmosferske fronte
(exacerbation of chronic bronchitis; meteorological parameters; weather types; atmospheric fronts)
Sažetak
Vrijeme može utjecati na kronični bronhitis, a bolesnici pri pogoršanju stanja dolaze na hitan prijem u bolnice za plućne bolesti. U ovom istraživanju povezanosti vremena s pogoršanjem kroničnog bronhitisa korišteni su podaci iz četverogodišnjeg razdoblja za dnevni broj hitnog prijema u tri zagrebačke bolnice, dnevni srednjaci 11 meteoroloških parametara, tipovi vremena te prolasci fronti. Rezultati analize pokazuju da najjače veze postoje s temperaturnim parametrima, pri čemu je broj prijema veći što su razdoblja hladnija. Rizični čimbenik je i zahladnjenje, neovisno o srednjoj temperaturi zraka. Povezanost povećanja broja prijema s meteorološkim elementima jača je u toplom nego u hladnom dijelu godine. Signifikantna veza (alfa = 0, 05) temperaturnih parametara i dana s velikim brojem prijema pokazuje odgođen utjecaj temperature na pogoršanje bolesti. Istraživanje nije pokazalo utjecaj prolaska fronti na povećanje prijema, vjerojatno zbog prekratkog djelovanja na bolesnike. Najveći broj prijema događa se u radijacijskom tipu vremena, bezgradijentnom ciklonalnom polju koji u hladnom dijelu godine omogućuje stvaranje i dugo trajanje stabilnih inverzijskih stanja. Najvećom uvjetnom vjerojatnošću za povećanje prijema ističe se hladna advekcija na stražnjoj strani doline u zimskom razdoblju. Analiza vremenskih prilika u sedmodnevnim razdobljima s velikim brojem prijema pacijenata pokazuje da je zimi za povećanje broja prijema karakteristično hladno vrijeme nakon prolaska ciklone, u proljeće dani s padom temperature, a ujesen anticiklonalna situacija s mirnim, stabilnim vremenom s temperaturnom inverzijom i slabim miješanjem zraka, zbog čega su jutra često hladna i maglovita.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
119-1193086-1311 - Bazične ORografske Atmosferske cirkulacije u Hrvatskoj (BORA) (Grisogono, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb