Pregled bibliografske jedinice broj: 569414
Franjevački samostan i crkva Blažene Djevice Marije od Pohođenja u Mariji Gorici
Franjevački samostan i crkva Blažene Djevice Marije od Pohođenja u Mariji Gorici // Kaj : časopis za književnost, umjetnost i kulturu, 44 (2011), 5; 45-56 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 569414 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Franjevački samostan i crkva Blažene Djevice Marije od Pohođenja u Mariji Gorici
(Franciscan monastery and the Church of the Visitation of the Blessed Virgin Mary in Marija Gorica)
Autori
Brgles, Branimir
Izvornik
Kaj : časopis za književnost, umjetnost i kulturu (0453-1116) 44
(2011), 5;
45-56
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Marija Gorica; crkva Blažene Djevice Marije od Pohođenja; franjevci; franjevački samostan u Svetoj Gorici; donjosutlanski kajkavci ikavci
(Marija Gorica; The Church of the Visitation of the Blessed Virgin Mary; Franciscans; the Franciscan monastery in Sveta Gorica; kaykavian-ikavian speakers of the lower Sutla river)
Sažetak
Početkom XVI. stoljeća, pod pritiskom osmanskih osvajanja, došlo je do migracije stanovništva iz šireg područja oko rijeke Une na područje današnjeg brdovečkoga kraja (općine Marija Gorica, Brdovec, Zaprešić).1 Prema dostupnim podacima, čini se da su zajedno s iseljenicima stigli i franjevci. Njima je, prema pisanim vrelima iz XVI. stoljeća, dopušteno podići crkvu i samostan na mjestu koje se zvalo Sveta Gorica. Na glavni oltar novopodignute crkve franjevci su postavili kip Djevice Marije s djetetom koji su donijeli iz prvotne postojbine. Legenda o franjevcima i “čudotvornom” kipu, koja je stoljećima živjela u narodu onoga kraja, velikim je dijelom potvrđena u znanstvenim radovima. Samostan u Svetoj Gorici prvi je koji su franjevci podigli na području zapadno od Medvednice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
212-2120920-0921 - Onomastička i etimologijska istraživanja hrvatskoga jezika (Brozović Rončević, Dunja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, Zagreb
Profili:
Branimir Brgles
(autor)