Pregled bibliografske jedinice broj: 569383
Utjecaj promijenjenog imunološkog statusa miša na kemijsku karcinogenezu
Utjecaj promijenjenog imunološkog statusa miša na kemijsku karcinogenezu, 1986., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 569383 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj promijenjenog imunološkog statusa miša na kemijsku karcinogenezu
(The Effect of the Altered Immunological Status of Mice on Chemical Carcinogenesis)
Autori
Trutin Ostović, Karmen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
30.06
Godina
1986
Stranica
168
Mentor
Marušić, Matko
Ključne riječi
imunološki status; T-limfociti; makrofagi/NK-stanice; kemijska karcinogeneza; metilkolantren; incidencija i rast tumora
(immunological status; chemical carcinogenesis; T-lymphocytes; macrophages/NK-cells; methylcholanthrene; tumour incidence and growth)
Sažetak
Proučavala sam učinak promijenjenog imunološkog statusa miša na pojavu i rast tumora izazvanog kemijskim karcinogenikom. BALB/c miševi su dobili 3-metilkolantren (MCA) subkutano i promatrana je pojava i rast tumora tijekom 9 mjeseci. Miševi timektomirani u odrasloj dobi, letalno ozračeni i rekonstituirani signeničnom koštanom srži (TIR) su upotrebljeni kao posredan pokazatelj protutumorske uloge limfocita T. Supresija funkcije makrofaga/NK-stanica izazvana je injiciranjem čestica silike, a pojačanje je postignuto davanjem Corynebacterium parvum (CP). Silika i CP su injicirani istodobno s MCA kako bi se testirao utjecaj makrofaga/NK-stanica na pretpostavljenu funkciju nadzora nad pojavom tumora. Oba modifikatora su aplicirana također 2 mjeseca iza MCA da bi se ustanovilo da li te stanice utječu na rast zloćudno promijenjenih stanica domaćina. Gotovo svi miševi su dobili tumor na mjestu inokulacije i nije bilo razlike u incidenciji tumora između 9 pokusnih skupina na kraju pokusa. Ipak, u miševa osiromašenih T-stanicama (TIR), opazila sam vjerodostojno kraće trajanje rasta tumora i raniju smrt miševa nego u kontrolnoj skupini. Čestice silike su umjereno pojačale rast tumora, ali razlike nisu statistički vjerodostojne u odnosu na neobrađene miševe. Jedna injekcija CP istovremeno s MCA je uzrokovala raniju pojavu tumora, ali je usporila njegov rast. Suprotno tome, CP data 2 mjeseca poslije MCA je vjerodostojno odgodila pojavu tumora i poboljšala preživljenje miševa. Među spolovima nema razlike u učestalosti tumora, ali je uočljiva veća imunosupresija u mužjaka, odnosno jača imunostimulacija u ženki. Može se zaključiti da imunološki status ne utječe na incidenciju tumora, ali i T stanice i makrofagi/NK-stanice jako utječu na parametre rasta kemijski izazvanog tumora, tj. prirodna otpornost i specifična imunost samo usporavaju tumorski rast, a ne sprečavaju nastanak tumora.
Izvorni jezik
Hrvatski