Pregled bibliografske jedinice broj: 569329
Značajke obiteljskih odnosa i prilagodba roditelja djece s kroničnim bolestima gastrointestinalnog sustava
Značajke obiteljskih odnosa i prilagodba roditelja djece s kroničnim bolestima gastrointestinalnog sustava, 2012., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 569329 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značajke obiteljskih odnosa i prilagodba roditelja djece s kroničnim bolestima gastrointestinalnog sustava
(Characteristics of family relations and parental adjustment in the context of paediatric chronic gastrointestinal disease)
Autori
Knez, Rajna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
25.01
Godina
2012
Stranica
144
Mentor
Peršić, Mladen ; Ružić, Klementina
Neposredni voditelj
Frančišković, Tanja ; Živčić - Bećirević Ivanka ; Štimac, Davor - članovi Povjerenstva
Ključne riječi
celijakija; obiteljski odnosi; prilagodba; privrženost; psihosomatska medicina; roditelji; upalna bolest crijeva
(celiac disease; family relations; inflammatory bowel disease; object attachment; parents; psychological adjustment; psychosomatic medicine)
Sažetak
Uvod: upalna bolest crijeva (IBD) i celijakija pripadaju kroničnim bolestima gastrointestinalnog (GI) sustava no razlikuju se prema etiologiji, tijeku bolesti, komplikacijama i liječenju. Dok za IBD etiologija nije u potpunosti razjašnjena, za celijakiju se smatra da ima genetsku podlogu. Cilj istraživanja: ispitati razlike u obiteljskoj kohezivnosti i prilagodljivosti te privrženosti između roditelja djece s IBD i celijakije te roditelja zdrave djece. Odrediti kvalitetu života (KŽ) roditelja te utjecaj rizičnih i zaštitnih faktora na nju, a prema modelu Wallandera i Varnija. Ispitanici i metode: 55 roditelja djece s IBD ; 49 roditelja djece s celijakijom te 53 roditelja zdrave djece, ispunili su upitnik demografskih podataka ; upitnik o utjecaju zdravstvenog stanja djeteta na obitelj ; upitnik obiteljske kohezivnosti i prilagodljivosti ; Inventar iskustva u bliskim vezama ; izvješće roditelja o kvaliteti života djeteta te upitnik kvalitete života (WHOQOL-BREF). Rezultati: obitelji djece s kroničnim bolestima GI sustava manje su prilagodljive u odnosu na one zdrave djece, dok razlike u kohezivnosti i stilovima privrženosti nisu značajne. Roditelji se ne razlikuju u ukupnoj KŽ, međutim roditelji djece s IBD imaju lošiju kvalitetu tjelesnog zdravlja u odnosu na roditelje zdrave djece ; te nižu razinu psihološkog funkcioniranja u odnosu na roditelje zdrave djece i one s celijakijom. U roditelja djece s kroničnim bolestima GI sustava manji utjecaj koji bolest djeteta ima na roditelje predviđa bolju prilagodbu roditelja. U roditelja djece s IBD sigurna privrženost također predviđa bolju prilagodbu roditelja. Zaključak: roditelji djece s kroničnim bolestima GI sustava, posebice IBD, imaju narušenu kvalitetu života ponajviše u domenama tjelesnog i psihološkog funkcioniranja. Stoga je opravdano njihovo uključivanje u psihosocijalne programe u cilju poboljšanja kvalitete života roditelja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Klinički bolnički centar Rijeka
Profili:
Tanja Frančišković
(mentor)
Klementina Ružić
(mentor)
Davor Štimac
(mentor)
Mladen Peršić
(mentor)
Rajna Knez
(autor)