Pregled bibliografske jedinice broj: 56911
Povezanost socio-demografskih i psihičkih obilježja kod prilagodbe na život u domu umirovljenika
Povezanost socio-demografskih i psihičkih obilježja kod prilagodbe na život u domu umirovljenika, 1999., magistarski rad, Medicinski Fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 56911 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost socio-demografskih i psihičkih obilježja kod prilagodbe na život u domu umirovljenika
(Socio-Demographic and Psychological Factors that Influence Adaptation of Elderly People in the Homes for the Aged)
Autori
Štambuk, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Medicinski Fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.06
Godina
1999
Stranica
139
Mentor
Ajduković, Marina
Ključne riječi
prilagodba; starije osobe; dom umirovljenika; stres; SCL-90-R
(adaptation; old people;home for the aged; stress; SCL-90-R)
Sažetak
Ispitivanjem je obuhvaćeno 230 korisnika iz šest domova umirovljenika u Zagrebu.Ispitanici su podijeljeni u dvije skupine: skupinu A sačinjavali su ispitanici koji u domu borave manje od 6 mjeseci (N=80), a skupinu B sačinjavali su ispitanici koji u domu borave više od 3 godine (N=150). Cilj rada je utvrditi koji je sklop sociodemografskih obilježja i različitih pokazatelja psihičkog stresa značajan za predikciju prilagodbe u domu umirovljenika.
Iz analize rezultata proizlazi sljedeće:
1. Skala SCL-90-R je adekvatan instrument za procjenu stresnih događaja kod starijih osoba.
2. Duljinom boravka u domu ne smanjuje se razina stresa, ali se niti ne povećava statistički značajno (iako su svi pokaztelj skale SCL-90-R u blagom porastu) na što ukazuje broj rizičnih u skupini A - 30% i u skupini B - 38,7%. Boravak u domu za manji dio ispitanika predstavlja stresnu situaciju.
3. Ispitanici se u prilagodbi razlikuju i s obzirom na spol. Specifičnost prilagodbe kod muškaraca i žena s obzirom na duljinu boravka u domu odražavaju se kroz razlike u dimenzijama paranoidnost i neprijateljstvo te indeksom pozitivnih simptoma stresa skale SCL-90-R. Kod broja rizičnih ispitanika nisu nađene statistički značajne razlike.
4. Pri ulasku u dom (skupina A) važnu ulogu u prilagodbi imaju sljedeće sociodemografske varijable: školska sprema, djeca u braku, materijalne prilike do mirovine i radno mjesto. Ispitanici koji su imali višu školsku spremu, djecu, lošije materijalne prilike do mirovine i nisu bili u radnom odnosu - bolje su se prilagodinili i očitovali manju razinu doživljenog stresa, posebno kod dimenzija paranoidnost, psihotičnost i neprijateljstvo.
Kod ispitanika koji su u domu dulje od 3 godine (skupina B) gubi se povezanost opisanih sociodemografskih parametaras razinom stresa, a dolazi do povezanosti stresa sa sljedećim pokazateljima: zadovoljstvo odnosom osoblja, bračno stanje, druženje u domu i samoprocjena zdravstvenog stanja. Dakle, što su ispitanici manje zadovoljni odnosom osoblja, ako su udovci ili udovice, nemaju društvo u domu i loše procjenjuju svoje zdravstveno stanje - njihova razina stresa, izražena kroz indeks ukupnih teškoća, somatizaciju i depresiju je veća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA