Pregled bibliografske jedinice broj: 565783
Značenje akreditacije kliničkih laboratorija u transplantacijskoj medicini
Značenje akreditacije kliničkih laboratorija u transplantacijskoj medicini // Acta medica Croatica. Supplement, 65 (2011), 23-29 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 565783 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značenje akreditacije kliničkih laboratorija u transplantacijskoj medicini
(The purposes of clinical laboratory accreditation in transplantation medicine)
Autori
Flegar-Meštrić, Zlata ; Nazor, Aida ; Perkov, Sonja ; Šurina, Branka ; Šiftar, Zoran ; Ožvald, Ivan ; Vidas, Željko
Izvornik
Acta medica Croatica. Supplement (1331-1638) 65
(2011);
23-29
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
akreditacija medicinskih laboratorija; mjeriteljska sljedivost; transplantacijska medicina; presadak; reakcija odbacivanja
(accreditation of medical laboratories; metrological traceability; transplantation medicine; graft; rejection reaction)
Sažetak
Uloga kliničkog laboratorija u transplantacijskoj medicini vrlo je značajna u postupku kliničke procjene statusa primatelja i davatelja prije transplantacije, u praćenju statusa bolesnika tijekom transplantacije organa, praćenju funkcije organa i optimiziranju individualne terapije nakon transplantacije. U okviru KB Merkur provodi se transplantacija abdominalnih organa i krvotvornih matičnih stanica za koje se program općih, specijalističkih i visokodiferentnih biokemijskih, hematoloških, imunoloških i koagulacijskih laboratorijskih pretraga velikim dijelom provodi u Zavodu za kliničku kemiju i laboratorijsku medicinu KB Merkur, 2003.g. certificiranom prema normi ISO 9001 i 2007.g. akreditiranom prema normi ISO 15189 :Medicinski laboratoriji - Posebni zahtjevi za kvalitetu i osposobljenost, za područja kliničke kemije, laboratorijske hematologije i koagulacije, laboratorijske imunologije-imunofenotipizacije stanica i molekularne dijagnostike. U laboratorijskoj dijagnostici posebno se izdvaja intraoperativno praćenje biokemijskih parametara tijekom transplantacije jetre, mjerenjem pH i plinova u krvi, koncentracije ioniziranih elektrolita (kalij, natrij, magnezij) i laktata. Uspješnost transplantacijskog liječenja zahtijeva multidisciplinarni pristup i stalnu suradnju i odgovornost brojnih kliničkih ali i laboratorijskih struka: imunologije, transfuziologije, patologije, medicinske biokemije i drugih. Postignutim rezultatima i članstvom u Eurotransplantu, hrvatska transplantacijska medicina dokazala je da ispunjava sve europske kriterije kvalitete u čemu je akreditacija laboratorijske dijagnostike prema međunarodnim standardima dala nesumnjiv doprinos.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur"
Profili:
Aida Nazor
(autor)
Zoran Šiftar
(autor)
Branka Šurina
(autor)
Sonja Perkov
(autor)
Ivan Ožvald
(autor)
Zlata Flegar-Meštrić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- BIOSIS Previews (Biological Abstracts)
- CANCERLIT
- EMBASE (Excerpta Medica)
- MEDLINE
- TOXLINE