Pregled bibliografske jedinice broj: 565174
Specifičnosti proizvodnje i ispitivanja čeličnih bešavnih boca
Specifičnosti proizvodnje i ispitivanja čeličnih bešavnih boca, 2011., magistarski rad, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Slavonski Brod
CROSBI ID: 565174 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifičnosti proizvodnje i ispitivanja čeličnih bešavnih boca
(Specificities of manufacturing and testing of steel pressure vessels)
Autori
Marušić, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu
Mjesto
Slavonski Brod
Datum
16.12
Godina
2011
Stranica
75
Mentor
Grizelj, Branko
Neposredni voditelj
Kozak, Dražan ; Samardžić, Ivan
Ključne riječi
tehnologija; proizvodnja; ispitivanje; svojstva; čelik
(technology; manufacturing; testing; properties; steel)
Sažetak
U radu je analiziran proces izrade bešavne čelične boce promjera 229mm na Spinning stroju. To je CNC stroj na kojemu se vrši plastično deformiranje materijala, počevši od čelične bešavne cijevi do gotovog proizvoda. Boce su u uporabi izložene visokom radnom tlaku do 200 bar. Zbog toga su na materijal postavljeni specifični zahtijevi u smislu ponašanja u slučaju eventualne havarije. Propisano je da se na svakih 200 boca obavezno na jednoj boci provodi ispitivanje rasprskavanjem. Ako test rasprskavanja zadovolji onda se slučajnim izborom iz iste serije boca i iz nje se izrađuju ispitni uzorci za provjeru mehaničkih svojstava. Tek ako i ti rezultati zadovolje normom propisane granice, boce mogu ići u isporuku korisniku. Svrha ispitivanja u ovome specijalističkom radu je kroz analizu tehnološkog procesa proizvodnja boca iz cijevi, kontrolom mehaničkih svojstava uzoraka izrađenih iz gotove boce prije i nakon toplinske obrade poboljšavanjem, te njihovom usporedbom sa normom zahtijevanim vrijednostima, procijeniti tehnološke parametre i eventualno moguće pristupe nastavku istraživanja kojima bi se moglo doprinjeti pouzdanosti boca u upotrebi. Kod boca prije toplinske obrade poboljšavanjem, analizom rezultata ispitivanja, uočava se da je sklonost plastičnom deformiranju relativno malo izražena, ali da je sklonost izražena pri lokalnom deformiranju. To izraženo lokalno deformiranje ukazuje na moguću pojavu nekotroliranog otkidanja komada tijela boce "geleri" u uvjetima rasprskavanja. Kod uzoraka uzetih iz tijela boce nakon poboljšavanja, granica razvlačenja je za 46% viša nego kod boca prije toplinske obrade i doseže vrijednost 951 MPa. Vlačna čvrstoća doseže vrijednost oko 1050 MPa, što je porast od oko 17% u odnosu na stanje prije toplinske obrade. Analizom krivulje snimljene tijekom pokusa kidanja konstantirano je da je efekt deformacijskog očvršćenja manje izražen i da ima gotovo linearni karakter. Pri tome plastičnost ne samo da nije opala, nego je deformacija pri razaranju nešto veća (od 12, 8% do 16, 7%). Kod grla boce karakteristike čvrstoće su gotovo nepromijenjene u odnosu na uzorke poboljšanog tijela boce. Minimalne deformacije pri razaranju porasle su sa 12, 8% na 15, 1%, a ojačanje i u ovom slučaju ima skoro linearnu formu. Na temelju ovih analiza zaključeno je da rezultati snimanja krivulja kidanja mogu poslužiti kao prethodni pokazatelji prisutnosti anomalija koje bi mogle doprinijeti nezadovoljavajućim rezultatima na testu rasprskavanja. To je poslužilo kao osnova za preporuku mogućeg nastavka istraživanja u smjeru definiranja odnosa: izbor parametara toplinske obrade/svojstva pri statičkom vlačnom pokusu kidanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
Napomena
Rad je specijalistički završni čime je pristupnica stekla titulu sveučilišne specijalistice strojarstva (univ.spec.meh).
POVEZANOST RADA
Projekti:
152-1201787-1478 - CAD/CAM tehnika za modernu izradbu alata za lim od visokočvrstih čelika u 4D (Grizelj, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Strojarski fakultet, Slavonski Brod