Pregled bibliografske jedinice broj: 564705
Utjecaj klimatskih promjena na potencijalnu opasnost od požara raslinja u Hrvatskoj
Utjecaj klimatskih promjena na potencijalnu opasnost od požara raslinja u Hrvatskoj, 2011., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 564705 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj klimatskih promjena na potencijalnu opasnost od požara raslinja u Hrvatskoj
(The impact of climate changes on the potential risk of forest fires in Croatia)
Autori
Barešić, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
06.12
Godina
2011
Stranica
56
Mentor
Grisogono, Branko
Neposredni voditelj
Vučetić, Višnjica
Ključne riječi
sezonska procjena žestine ; mjesečna procjena žestine ; meteorološki indeks požara ; šumski požar ; prostorna razdioba ; linearni trend
(Seasonal Severity Rating ; Monthly Severity Rating ; Fire Weather Index ; forest fire ; spatial distribution ; linear trend)
Sažetak
Utjecaj klimatskih promjena na opasnost od požara raslinja u Hrvatskoj pokazan je analizom srednje mjesečne (Monthly Severity Rating, MSR) i sezonske (Seasonal Severity Rating, SSR) žestine. Pod sezonskom ocjenom žestine smatra se procjena potencijalne ugroženosti od šumskih požara za vrijeme požarne sezone od lipnja do rujna, a pod mjesečnom procjena za pojedini mjesec. Za procjenu srednjih vrijednosti MSR i SSR primijenjena je kanadska metoda za procjenu opasnosti od požara raslinja FWI (Fire Weather Index). U ovom je radu po prvi puta prikazana prostorna razdioba tih veličina za cijelu Hrvatsku. U svrhu da se ustanovi postoji li kakva vremenska promjena MSR i SSR u novije vrijeme u odnosu na dulje razdoblje, analizirani su njihovi linearni trendovi na 16 postaja u razdobljima 1951.–2010. i 1901.–2010. Najugroženije područje u Hrvatskoj s obzirom na požare raslinja je dalmatinska obala s otocima u ljetnim mjesecima. Razlog tome su specifični lako zapaljivi biljni pokrov, te dugotrajna sušna razdoblja. Tu potencijalnu opasnost od šumskih požara svakako povećava i ljudski čimbenik zbog povećanog broja turista ljeti. Analiza prostorne raspodjele srednjih mjesečnih (MSR) i sezonskih žestina (SSR) pokazala je da se u posljednjih 30-ak godina područje jako velike potencijalne opasnosti od požara širi od dalmatinskog priobalja i otoka prema njenoj unutrašnjosti. Isto tako, na sjevernom Jadranu, tj. u Istri i Kvarneru, opažen je porast ugroženosti od požara, ali i u istočnoj Slavoniji koja nije postojala u razdoblju 1961.–1990. Analiza linearnih trendova MSR i SSR u suglasju je s prostornom analizom. Prema podacima posljednjih 110 godina, ona potvrđuje širenje područja s velikom opasnošću od srednjeg prema sjevernom Jadranu. Prema podacima posljednjih 60 godina, područje ugroženosti od šumskih požara također zahvaća unutrašnjost Hrvatske i istočnu Slavoniju. Utjecaj klimatskih promjena na opasnost od požara raslinja pokazuje tendenciju ranijeg početka požarne sezone u svibnju, ali i mogućnost produljenja sezone požara u jesen u listopadu, osobito na jadranskom području.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-119-1193086-1311 - Bazične ORografske Atmosferske cirkulacije u Hrvatskoj (BORA) (Grisogono, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb