Pregled bibliografske jedinice broj: 56377
Endemska nefropatija: životinjski model induciran okratoksinom A
Endemska nefropatija: životinjski model induciran okratoksinom A // Biochemia Medica / Suchanek, Ernest (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 1999. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 56377 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Endemska nefropatija: životinjski model induciran okratoksinom A
(Endemic nephropathy: animal model induced by ochratoxin A)
Autori
Žanić Grubušić, Tihana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Biochemia Medica
/ Suchanek, Ernest - Zagreb : Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 1999
Skup
Treči hrvatski kongres medicinskih biokemičara
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 22.09.1999. - 25.09.1999
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
endemska nefropatija; životinjski model; okratoksin A
(endemic nephropathy; animal model; ochratoxin A)
Sažetak
Ochratoksin A je široko rasprostranjeni mikotoksin, nađen u hrani biljnog (maksimalno do 27,5 mg/kg) i životinjskog porijekla (maksimalno do 67 μg/kg). To je tek jedan od oko 400 mikotoksina čijem su djelovanju izloženi i čovjek i životinje. Ochratoksini su derivati izokumarina, koji je povezan preko karboksilne skupine amidnom vezom s fenilalaninom. Njegova sličnost s fenilalaninom upućuje na mogućnost interakcija s različitim enzimskim sustavima. Akumulira se u bubrezima i tkivima s većim sadržajem lipida. Istraživanja na prokariotima, eukariotima, pokusnim životinjama, te staničnim kulturama pokazuju da djeluje nefrotoksično, genotoksično, karcinogeno, imunosupresivno, a upliće se i u koagulaciju krvi.
Zbog izraženog nefrotoksičnog djelovanja često se koristi u eksperimentalnim modelima ispitivanja mehanizama razvoja patoloških promjena u bubrežnim bolestima, poglavito u ispitivanjima vezanim uz endemsku nefropatiju. Zbog opisanih sličnosti kliničkih i biokemijskih promjena u bolesnika s endemskom nefropatijom i onih koje nastaju djelovanjem ochratoksina A na eksperimantalnim životinjama, ochratoksin A je najčešće studiran kao mogući uzrok ove bolesti. U literaturi su opisani različiti pristupi u stvaranju eksperimentalnih modela, koji se temelje na primjeni akutne i visoke doze toksina. U svrhu imitiranja prirodne izloženosti mi smo razvili vlastiti model, koji se zasniva na primjeni svakodnevnih niskih doza kroz razdoblje od najmanje mjesec dana. Učinak ochratoksina A prati se određivanjem molekularno bioloških i biokemijskih pokazatelja u krvnom serumu, urinu, te izoliranim stanicama i staničnim organelama porijeklom iz bubrega, jetre, mozga, pankreasa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti