Pregled bibliografske jedinice broj: 562978
Glazbena baština
Glazbena baština // Milost susreta. Umjetnička baština Franjevačke provincije sv. Jeronima / Kusin, Vesna ; Sopta, Josip (ur.).
Zagreb: Galerija Klovićevi dvori, 2010. str. 308-318
CROSBI ID: 562978 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Glazbena baština
(Musical Heritage)
Autori
Tuksar, Stanislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Milost susreta. Umjetnička baština Franjevačke provincije sv. Jeronima
Urednik/ci
Kusin, Vesna ; Sopta, Josip
Izdavač
Galerija Klovićevi dvori
Grad
Zagreb
Godina
2010
Raspon stranica
308-318
ISBN
978-953-271-045-8
Ključne riječi
franjevački skladatelji, pjevači, zborovođe, orguljaši, Franjevačka provincija sv. Jeronima, Dubrovnik, Košljun, Hvar, glazbene zbirke, kodeksi, glazbeno-kulturna baština
(Franciscan composers, singers, choir conductors, organists, Franciscan Province of St. Jerome, Dubrovnik, Košljun, Hvar, musical collections, codices, musico-cultural heritage)
Sažetak
Od 22 samostana i rezidencije u Franjevačkoj provinciji sv. Jeronima za Dalmaciju i Istru glazbene zbirke pronađene su na 12 lokaliteta. Glazba se u Provinciji njegovala od osnutka pojedinih samostanskih zajednica (13.-15. st.) u skladu s odredbama Reda. Isprva se nabavljaju rukopisni kodeksi, a od 16. st. nadalje uz rukopisne i tiskani kodeksi. Već od 15. stoljeća nabavljaju se u pojedinim samostanima i crkvama orgulje, a na pojedinim lokalitetima redovnici muziciraju kao pjevači, zborovođe i/ili orguljaši, dok se manjina povremeno bavi i skladanjem ; na taj se način franjevci dodatno uklapaju i u živo tkivo glazbene produkcije odgovarajućih kulturnih sredina u kojima djeluju, a njihove skladbe očituju specifičan jednostavniji stilsko-tehnički izričaj. Franjevački samostanski glazbeni arhivi redovito su bili otvoreni za prikupljanje i pohranu svjetovnih glazbenih izvora u sredinama u kojima su djelovali (npr. u Dubrovniku, Košljunu/Krku i Hvaru) ; na taj su način stvorili i sačuvali pojedine glazbene fondove koji svojom dokumentarističkom i širom kulturološkom vrijednošću uvelike nadmašuju okvire Reda i Crkve u cjelini ; takve franjevačke zbirke tvarni su dokazi profila, karaktera i kvalitete ukupnosti glazbene kulture pojedinih sredina (osobito onih u Dubrovniku i Košljunu/Krku). Franjevački glazbeni arhivi i zbirke u Dubrovniku i Košljunu/Krku čuvaju osamdesetak glazbenih artefakata (prije svega, note tiskane prije 1820.) koji su u svjetskim razmjerima sačuvani unikatno, pa predstavljaju sretno i dragocjeno mjesto pohrane ne samo lokalne, regionalne i nacionalne glazbene baštine, već i vrhunskog europskog glazbeno- kulturnog nasljeđa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
213-0000000-1033 - Sređivanje i obradba glazbenih izvora u Hrvatskoj (Tuksar, Stanislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Muzička akademija, Zagreb
Profili:
Stanislav Tuksar
(autor)