Pregled bibliografske jedinice broj: 562851
Proizvodnja i kemijski sastav Istarske i Paške skute
Proizvodnja i kemijski sastav Istarske i Paške skute // Mljekarstvo, 61 (2011), 4; 326-335 (recenziran, članak, stručni)
CROSBI ID: 562851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proizvodnja i kemijski sastav Istarske i Paške skute
(Production and chemical composition of Istria and Pag curd)
Autori
Antunac, Neven, Hudik, Silvija ; Mikulec, Nataša ; Maletić, Mirjana ; Horvat, Iva ; Radeljević, Biljana ; Havranek, Jasmina
Izvornik
Mljekarstvo (0026-704X) 61
(2011), 4;
326-335
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
ovčja skuta; sirutka; kemijski sastav; pH-vrijednost; standardizacija
(sheep curd; whey; chemical composition; pH-value; standardisation)
Sažetak
Istarska i Paška skuta su specifični proizvodi koji se konzumiraju u svježem stanju, većinom u priobalnim područjima Istre, Dalmacije i na otocima. Skuta je bogata sirutkinim proteinima (laktalbuminima), koji su lako probavljivi i imaju visok stupanj iskorištenja u organizmu, što skuti daje visoku prehrambenu vrijednost. Cilj istraživanja bio je opisati tehnološki postupak proizvodnje, utvrditi kemijski sastav Istarske i Paške skute, te na osnovu provedenih analiza i senzornih ocjena predložiti vrijednosti za standardizaciju. Analizirano je ukupno 28 uzoraka skute, a fizikalno-kemijske analize provedene su prema standardnim i akreditiranim metodama za sir. Podaci su statistički obrađeni primjenom procedure Microsoft Office Excel (2007). Prema udjelu vode u siru, Istarska i Paška skuta pripadaju skupini mekih sireva. Istarska skuta u prosjeku je sadržavala 56 %, a Paška 63, 03 % vode. Udio mliječne masti (28, 90 %) i masti u suhoj tvari (64, 47 %) u Istarskoj skuti bio je veći nego li u Paškoj skuti (23, 25 % i 59, 65 %). Senzorna kvaliteta Istarske skute nije bila ujednačena kao Paške skute. Na osnovu rezultata istraživanja može se zaključiti da je fizikalno-kemijski sastav Istarske i Paške skute bio varijabilan, što je i razumljivo ako se uzmu u obzir način i uvjeti proizvodnje te način ocjeđivanja skute. Opis tehnološkog postupka proizvodnje i poznavanje fizikalno-kemijskog sastava skute predstavlja značajan doprinos u istraživanju i boljem poznavanju domaćih mliječnih proizvoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782128-2121 - Tehnološki parametri proizvodnje tradicijskih sireva u funkciji njihove zaštite (Kalit, Samir, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782128-2124 - Funkcionalni mliječni proizvodi od ovčjeg mlijeka (Samaržija, Dubravka, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782128-2127 - Elementi ekološke proizvodnje i analitičke metode za dokazivanje izvornosti sira (Havranek, Jasmina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Biljana Radeljević
(autor)
Nataša Mikulec
(autor)
Neven Antunac
(autor)
Jasmina Havranek
(autor)
Mirjana Maletić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus