Pregled bibliografske jedinice broj: 562803
Visoko plemstvo u habsburškim vojnokrajiškim reformama u 18. stoljeću
Visoko plemstvo u habsburškim vojnokrajiškim reformama u 18. stoljeću, 2012. (ostalo).
CROSBI ID: 562803 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Visoko plemstvo u habsburškim vojnokrajiškim reformama u 18. stoljeću
(Aristocracy in the Habsburg Reforms on the Military Border in the 18th Century)
Autori
Lazanin, Sanja
Izvornik
Ciklus javnih predavanja "Vojna krajina u suvremenoj historiografiji", Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu, 21.05.2012.
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2012
Ključne riječi
visoko plemstvo; Rabatta; Khevenhüller; Hildburghausen; Carafa; Vojna krajina
(aristocracy; Rabatta; Khevenhüller; Hildburghausen; Carafa; Military Border)
Sažetak
Uloga visokog plemstva porijeklom iz raznih krajeva Europe u habsburškoj službi na prostoru Hrvatsko-slavonske vojne krajine elaborirana je u nizu radova vojnokrajiške historiografije. U svom izlaganju usredotočit ću se, s jedne strane, na ulogu, sastav i porijeklo plemića koji su imali važne zapovjedne (kako vojne tako i administrativne) funkcije u Vojnoj krajini. S druge strane, pozornost će biti usmjerena na njihove staleške pozicije u državnoj politici, odnosno, u vođenju vojnokrajiških poslova, napose na njihovu formalno-pravnu ulogu i utjecaj. Kraj 17. stoljeća, a osobito 18. stoljeće, predstavljaju u povijesti Vojne krajine razdoblje njezine transformacije kako u prostornom tako i u funkcionalno-organizacijskom smislu. Nastojanja oko preuređenja te institucije očitovala su se u brojnim reformama čiji su predlagači i nositelji potjecali iz krugova visokog plemstva. Upravo se u tom razdoblju može uočiti promjena u načinu upravljanja Vojnom krajinom te promjena uloge unutrašnjoaustrijskog i drugog plemstva u habsburškoj službi. Staleški sustav upravljanja Vojnom krajinom postupno je zamijenjen centraliziranom upravom moderne države, utemeljenom u prosvjetiteljskim reformama. U priopćenju će navedeni problemi biti konkretizirani na razini personalizacije pojedinih plemića iz obitelji Carafa, Rabatta, Khevenhüller, Hildburghausen i drugih. Na temelju pisanih izvora naglasit će se dva aspekta djelovanja visokog plemstva u Vojnoj krajini: prvo, kako su shvaćali svrhu Vojne krajine i u kojoj je mjeri njihovo reformsko djelovanje bilo u funkciji habsburškoga strateškog plana pretvaranja u europsku silu, i drugo, kako se taj plan odražavao na njihov stav prema vojnokrajiškom stanovništvu osobito vojnicima krajišnicima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
076-0762385-1516 - Interkulturni pristup etničkoj različitosti i identitet: Hrvatska – Europa (Čačić-Kumpes, Jadranka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb
Profili:
Sanja Lazanin
(autor)