Pregled bibliografske jedinice broj: 562143
SANACIJA OPOŽARENIH POVRŠINA ALEPSKOG BORA (Pinus halepensis Mill.) NA PODRUČJU ŠUMARIJE DUBROVNIK
SANACIJA OPOŽARENIH POVRŠINA ALEPSKOG BORA (Pinus halepensis Mill.) NA PODRUČJU ŠUMARIJE DUBROVNIK // Glasnik za šumske pokuse, pos.izd.5 (2006), 167-178 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 562143 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SANACIJA OPOŽARENIH POVRŠINA ALEPSKOG BORA (Pinus halepensis Mill.) NA PODRUČJU ŠUMARIJE DUBROVNIK
(REPAIR burnt areas of Aleppo pine (Pinus halepensis Mill.) Forestry IN DUBROVNIK)
Autori
Rosavec, Roman ; Španjol, Željko ; Barčić, Damir
Izvornik
Glasnik za šumske pokuse (0352-3861) Pos.izd.5
(2006);
167-178
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
alepski bor (Pinus halepensis Mill.); obični čempres (Cupressus sempervirens L.); sanacija; opožarena površina; podrivanje
(Aleppo pine (Pinus halepensis Mill.); common cypress (Cupressus sempervirens L.); rehabilitation; burned areas; undermining)
Sažetak
U radu se istražuje problematika sanacije opožarenih površina nakon požara. Istraživanja su provedena na pokusnim plohama postavljenim na dubrovačkom području na šumskim predjelima Veleć i Gorac kojima gospodare «Hrvatske šume» d.o.o., šumarija Dubrovnik. Oba šumska predjela bila su zahvaćena požarom 1991. godine, a sanacijama se pristupilo 1993. godine. Na šumskom predjelu Veleć sanacija je izvršena sjetvom sjemena pod motiku. Na šumskom predjelu Gorac na dvije pokusne plohe uklonjena je postojeća vegetacija i obavljeno je riperanje, a na jednoj je obavljeno samo riperanje bez prethodnog uklanjanja postojeće vegetacije. Potom je saniranje provedeno sadnjom sadnica u riperane brazde. Na svim plohama su izvršena floristička i strukturna istraživanja. Osim alepskog bora koji se dobro pomlađuje na požarištima, dobre rezultate dao je i obični čempres. Prema tome, može se izbjeći dosadašnja uniformnost pri izboru vrsta za sanaciju i istražiti mogućnost upotrebe drugih vrsta. Time se teži postignuti mješovitost i ekološku stabilnost novopodignutih sastojina. Upitna je primjena riperanja u odnosu na neriperanje, odnosno sjetvu sjemena pod motiku kad se radi o ekstremnim terenima kao što je istraživano područje. Istraživanjima su dobiveni isti rezultati za maksimalne vrijednosti u tretmanima riperano i neriperano (300 biljaka), dok su minimalne vrijednosti (25 biljaka) identične za sva tri tretmana (riperano, riperano s postojećom vegetacijom i neriperano – sjetva sjemena pod motiku). Maksimalne vrijednosti kod riperanog s postojećom vegetacijom su niže od prosječnih vrijednosti (175 odnosno 190 biljaka) riperanog odnosno neriperanog i iznose koliko i standardna devijacija (150 biljaka) riperanog s postojećom vegetacijom. Prema tome, ukoliko bi se ipak vršilo riperanje, svakako je potrebno ukloniti postojeću vegetaciju. S obzirom na ekstremne uvjete sanaciju je potrebno potpomagati popunjavanjem, te obvezno provoditi šumsko-uzgojne zahvate čime bi se smanjila mogućnost nastanka novog požara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0352827-0527 - Biotehničke mjere u zaštiti i obnovi šuma od požara (Španjol, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus