Pregled bibliografske jedinice broj: 561978
Utjecaj invazivne alge Caulerpa taxifolia (Vahl) C. Agardh na strukturu i dinamiku meiofaune fitala i sedimenta
Utjecaj invazivne alge Caulerpa taxifolia (Vahl) C. Agardh na strukturu i dinamiku meiofaune fitala i sedimenta, 2011., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 561978 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj invazivne alge Caulerpa taxifolia (Vahl) C. Agardh na strukturu i dinamiku meiofaune fitala i sedimenta
(Influence of invasive alga Caulerpa taxifolia (Vahl) C. Agardh on structure and dynamic of meiofauna in phytal and sediment)
Autori
Cvitković, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.03
Godina
2011
Stranica
145
Mentor
Travizi, Ana
Ključne riječi
meiofauna sedimenta; epibiontska meiofauna; Caulerpa taxifolia; Posidonia oceanica; Harpacticoida
(meiofauna of the sediments; epibiontic meiofauna; Caulerpa taxifolia; Posidonia oceanica; Harpacticoida)
Sažetak
Alga Caulerpa taxifolia (Vahl) C. Agardh zabilježena je prvi put u Sredozemnom moru 1984. godine i od tada se velikom brzinom povećava njezin areal, te je u Jadranu prvi put zabilježena 1994. godine u Starogradskom zaljevu. Poznat je negativan utjecaj ove alge na različite makrobentoske organizme, dok je utjecaj na meiofaunu do sada rijetko istraživan. U ovom istraživanju razmatran je utjecaj alge C. taxifolia na strukturu i dinamiku meiofaune fitala i sedimenta u Starogradskom zaljevu tijekom jeseni 2008. i proljeća 2009. godine. Uspoređivana je meiofauna u sedimentu bez vegetacijskog pokrova, sedimentu pod pokrovom alge C. taxifolia te u sedimentu pod pokrovom cvjetnice Posidonia oceanica (L.) Delile. Također je uspoređivana epibiontska meiofauna na ove dvije makrofite. Analizom sastava meiofaune sedimenta ustanovljene su gustoće od 90, 0±54, 7 jedinke/10cm2 u sedimentu pod pokrovom cvjetnice P. oceanica, do 1531, 7±346, 7 jedinke/10cm2 u sedimentu bez vegetacije, te je ukupno utvrđeno 11 taksonomskih skupina. Statističkim analizama utvrđen je utjecaj alge C. taxifolia na meiofaunu sedimenta, koji se vrlo teško može razlikovati od utjecaja cvjetnice P. oceanica na meiofaunu sedimenta. Utjecaj makrofita na meiofaunu sedimenta utvrđen je samo u proljetnom razdoblju, kada su u sedimentima bez pokrova utvrđene više vrijednosti gustoće meiofaune. Na dvije istraživane makrofite utvrđene su statistički značajne razlike u sastavu epibiontske meiofaune. Gustoća epibiontske meiofaune, po 400 cm2 površine staništa, bila je manja u naselju alge C. taxifolia nego u naselju autohtone cvjetnice P. oceanica. Red Harpacticoida je posebno obrađen. Ukupno je utvrđeno 17 porodica u meiofauni sedimenta, 16 na posidoniji te 15 porodica na kaulerpi. Utjecaj alge C. taxifolia na red Harpacticoida u meiofauni sedimenta nije ustanovljen. Usporedna analiza reda Harpacticoida na dvije makrofite također nije pokazala razlike koje bi upućivale na negativan utjecaj invazivne alge C. taxifolia na strukturu reda Harpacticoida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
001-0000000-3203 - Bioraznolikost bentosa u promjenjivom okolišu srednjeg Jadrana (Antolić, Boris, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split