Pregled bibliografske jedinice broj: 561751
Mineralni sastav korijena i lista kukuruza uzgajanog na hranjivim otopinama sa suboptimalnim koncentracijama željeza
Mineralni sastav korijena i lista kukuruza uzgajanog na hranjivim otopinama sa suboptimalnim koncentracijama željeza, 2011., diplomski rad, preddiplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 561751 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mineralni sastav korijena i lista kukuruza uzgajanog na hranjivim otopinama sa suboptimalnim koncentracijama željeza
(Mineral composition of roots and leaves of maize cultivated in nutrient solutions with suboptimal concentrations of iron)
Autori
Stepinac, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
22.09
Godina
2011
Stranica
29
Mentor
Lazarević, Boris
Ključne riječi
kukuruz; nedostatak zeljeza; mineralni sastav; korijen; list; odnosi hranjiva.
(corn; iron deficiency; mineral composition; root; leaf; ratio of nutrients)
Sažetak
Zeljezo je esencijalno biljno hranjivo koje sudjeluje u sintezi klorofila, hem proteina i enzima, --transportnom sustavu elektrona u fotosintezi i disanju te njegov nedostatak dovodi do znacajnih fizioloskih poremecaja u biljci. Zeljezo je cetvrti element po zastupljenosti u .Zemljinoj kori, no u tlu se nalazi u oblicima koji su tesko dostupni biljkama. Na topivost --zeljeznih oksida i hidroksida i njegovu biodostupnost biljkama, najvise utjece pH tla i redoks ~ procesi u tlu. Biljke su razvile mehanizme kojima povecavaju topivost i biodostupnost zeljeza --u tlu, dikotiledone i ne travne monokotiledone su razvile tzv. Strategiju I, a trave su razvile .tzv. Strategiju II. Kloroza koja se javlja kao simptom nedostatka zeljeza najcesce nije izravna [- posljedica apsolutnog nedostatka zeljeza kao sto je to primjer kod nedostatka drugih hranjiva, :. vec proizlazi iz kompleksnih interakcija zeljeza i drugih hranjiva. Svi cimbenici koji utjecu na r~ -primanje zeljeza vezani su uz kompeticiju i helatizaciju zeljeza i drugih mikroelemenata te teskih metala, kalcija, fosfata, karbonata i hidroksida. Cilj ovog pokusa bio je utvrditi utjecaj suboptimalne ishranjenosti zeljezom na mineralni sastav i odnos zeljeza i pojedinih hranjiva u korijenu i listu kukuruza (Zea mays L.). Pokus je postavljen u komorama rasta Agronomskog fakultet u Zagrebu. Pokusom je pracen utjecaj nedostatka zeljeza na mineralni sastav te odnos zeljeza i drugih hranjiva u korijenu i listu biljaka kukuruza uzgajanog na hranjivim otopinama sa suboptimalnim koncentracijama zeljeza (0, 25, 50 i 1 00 ~M L -1 Fe-EDT A). Uzgoj biljaka na hranjivim otopinama sa suboptimalnim koncentracijama zeljeza aktivirao je fizioloske mehanizme usvajanja zeljeza, no vecina usvojenog zeljeza zaostaje u korijenu te se ne translocira u nadzemne organe. Nedostatak zeljeza utjecao je na nakupljanje hranjiva poput fosfora, kalcija i magnezija u listu te na povecanje omjera izmedu ovih hranjiva i zeljeza u listu kukuruza. Nedostatak zeljeza nije znacajno utjecao na koncentraciju dusika i kalija u listu kukuruza, ali je u korijenu doslo do povecanja koncentracije kalija kod biljaka uzgajanih na tretmanu 0, 25 ~M Fe L -1. Mehanizmi koji intenziviraju usvajanje zeljeza u uvjetima njegovog nedostatka intenziviraju usvajanje mikroelementa poput mangana, cinka i bakra, dok's povecanjem dostupnosti i koncentracije zeljeza u otopini i biljnom organizmu dolazi do kompetitivne inhibicije izmedu zeljeza i ovih mikroelemenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780496-0541 - Integrirani uzgoj krumpira na kiselim tlima Hrvatske (Poljak, Milan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb