Pregled bibliografske jedinice broj: 56127
Silidni maligni tumori u dječjoj dobi
Silidni maligni tumori u dječjoj dobi // Paediatria Croatica, 43 (1999), Supl 1; 17-23 (recenziran, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 56127 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Silidni maligni tumori u dječjoj dobi
(Solid malignant tumors in children)
Autori
Ćepulić, Mlade ; Nakić, Melita ; Milić, Željko ; Ćepulić, Egidio
Izvornik
Paediatria Croatica (1330-724X) 43
(1999), Supl 1;
17-23
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
Solidni maligni tumori; dijete; dijagnoza; liječenje
(Solid malignant tumors; children; diagnosis; treatment)
Sažetak
Solidni maligni tumori dječje dobi s pravom se danas nalaze u fokusu znanstvenog i praktičnog interesa. Sa jedne strane takav njihov položaj određuje visoko drugo mjesto u smrtnosti djece do 14 godina, a sa druge pak strane evidentiran napredak u liječenju ovij timora postignut u posljednjim desetljećima otvara nove perspektive u liječenju i prognozi. Od početne izdvojenosti i terpijskog nihilizma danas dolazimo do respektabilnih rezultata sa 65-70% izlječenja. U radu se ističe specifičnost tumora dječje dobi na osnovi razlike prema tumorima odraslih. Iznose se elementi dijagnoze počevši od anamnestičkih podataka dobivenih od roditelja, genetskih čimbenika, dijagnostičkih postupaka ( rtg, CT, MRI, ultrazvuk, scintigrafija) s posebnim osvrtom na tumorske markere te histološku i mogućnosti citološke dijagnoze. Redosljed terapijskih postupaka ima za cilj da preoperativnom adjuvantnom kemoterapijom što više smanji i lokalizir tumor kako bi operativni zahvat koji slijedi bio čim poštedniji, tj. Čim manje mutilirajući. Nekoliko je vrsta kirurških zahvata o kojima se raspravlja: biopsija, ekscizija tumora, amputacija, resekcija, odstranjenje metastaza, palijativni zahvat te operativni zahvati reparatorne kirurgije koji su kod djeteta od izuzetnog značenja.
Zbog veće osjetljivosti na zračenje kako tumora tako i zdravog tkiva u dječjoj dobi treba voditi računa o kasnijim posljedicama zračenja: mentalnom zaostajanju, deformiteteima kostiju, muskulature i drugih tkiva, o njegovim nuspojavama kao i o nastanku sekundarnih tumora, a što je kod odraslih od daleko manjeg značenja. Zbog sveganavedenog, zračenje se izbkegavakada god je to moguće. Tumori u djece su kemosenzitivniji od tumora u odraslih, a i tolerancija na akutne nuspojave kemoterapije u djece je veća. Iznose se nispojave i komplikacije kemoterapije, te terapije za njihovo ublažavanje i prevenciju. Problem osiguranja sigurne intravenozne aplikacije citostatika rješava se uglavnom Poth-a-cath ili Broviac endovenoznih sustava. Vrsta i inteezitet terapije kod pojedinih tumora zavisi o stadiju bolesti tl. Njegovoj proširenosti, te je iznimno važna identifikacija rizičnih skupina. Za optimalni rezultat liječenja neobično je važna rana dijagnoza te koncentracija slučajeva na specijaliziranim odjelima kao i evaluacija raznih terapija na većem broju slučajeva, što je postalo moguće u okviru Međunarodnog udruženja za dječju onkologiju- SIOP-a ( Societe Internationale dOncologie Pediatrique) i IPSO-a (International Pediatric Surgical Oncology).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus