Pregled bibliografske jedinice broj: 56124
REDUKCIJA BRZINE SUŠENJA ZRNA KUKURUZA HIDROTERMIČKIM - COOKING POSTUPKOM ?
REDUKCIJA BRZINE SUŠENJA ZRNA KUKURUZA HIDROTERMIČKIM - COOKING POSTUPKOM ? // XV MEĐUNARODNO SAVJETOVANJE TEHNOLOGA SUŠENJA I SKLADIŠTENJA / Pliestić, Stjepan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1999. str. 21-33 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 56124 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
REDUKCIJA BRZINE SUŠENJA ZRNA KUKURUZA HIDROTERMIČKIM - COOKING POSTUPKOM ?
(REDUCTION IN CORN KERNEL DRYING TIME BY HIDROTHERMIC - COOKING TREATMENT ?)
Autori
Pliestić, Stjepan ; Kovačev, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
XV MEĐUNARODNO SAVJETOVANJE TEHNOLOGA SUŠENJA I SKLADIŠTENJA
/ Pliestić, Stjepan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1999, 21-33
Skup
XV MEĐUNARODNO SAVJETOVANJE TEHNOLOGA SUŠENJA I SKLADIŠTENJA
Mjesto i datum
Stubičke Toplice, Hrvatska, 21.01.1999. - 23.01.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hidrotermička obrada; zrno kukuruza; brzina sušenja
(hydrothermal treatment; corn kernel; velocity of drying process)
Sažetak
Rad daje prikaz utjecaja cooking postupka, kao jedne od novijih metoda dorade, na tehnološki proces sušenja kukuruznog zrna prethodno podvrgnutog ovom postupku. Kao ključni parametri procesa sušenja promatrani su brzina otpuštanja vode iz zrna (brzina sušenja), te ukupno potrebno vrijeme sušenja do skladišne vlage (14%).
Za istraživanje je uzeto kukuruzno zrno hibrida Bc 492 zbog svoje značajne rasprostranjenosti na ratarskim površinama Hrvatske.
Cooking postupak proveden je na materijalu koji nakon berbe nije sušen, već je u proces istraživanja uzet sa prirodnim sadržajem vlage.
Za usporedbu brzine i trajanja sušenja, u proces sušenja uzeti su uzorci navedenog hibrida kukuruza koji nije tretiran kroz cooking postupak, već je rehidriran standardnom metodom (72 sata na 2 - 5OC).
Analizom razultata međusobne usporedbe zrna podvrgnutog cooking postupku i rehidriranog zrna, utvrđeno je da tretirano zrno u procesu sušenja sporije otpušta vlagu od netretiranog zrna, odnosno da cooking postupak produljuje proces sušenja kukuruznog zrna hibrida Bc 492 za približno 27 %.
Promjene u navedenim procesima opisane su i matematičkim izrazima, pa jednadžba sušenja tretiranog zrna glasi: y=0,0004x2-0,144x+26,953; uz koeficijent determinacije R2=0,98, dok je jednadžba sušenja netretiranog zrna y=0,0007x2-0,204x+29,331; uz koeficijent determinacije R2=0,99.
Za pretpostaviti je da voda dodana zrnu u cooking postupku dublje prodire u strukturu zrna (endosperm), te je stoga potrebito i relativno više vremena za njezino odstranjivanje u odnosu na rehidrirane uzorke, koji vjerojatno vodu zadržavaju u području cjevastih stanica perikarpa.
Izvorni jezik
Hrvatski