Pregled bibliografske jedinice broj: 561217
Motivacija za supervizijom socijalnih radnika u domovima za starije i nemoćne osobe
Motivacija za supervizijom socijalnih radnika u domovima za starije i nemoćne osobe // Ljetopis socijalnog rada, 18 (2011), 2; 305-331 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 561217 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Motivacija za supervizijom socijalnih radnika u domovima za starije i nemoćne osobe
(Motivation for supervision of social workers in retirement homes)
Autori
Rusac, Silvia
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 18
(2011), 2;
305-331
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
supervizija; socijalni radnici; domovi za starije i nemoćne osobe
(supervision; social worker; retirement homes)
Sažetak
Cilj ovog kvalitativnog istraživanja bio je ispitati informiranost, posredna iskustva, nevoljkosti, motivaciju i očekivanja od supervizije socijalnih radnika zaposlenih u domovima za starije i nemoćne osobe. Istraživanje je provedeno s 11 socijalnih radnica zaposlenih u domovima za starije i nemoćne koje čine predstavnike svih domova u Gradu Zagrebu koji su u nadležnosti Gradskog ureda za socijalnu zaštiti i osobe s invaliditetom. Nalazi su pokazali da su socijalne radnice, unatoč nedostatku neposrednog iskustva sa supervizijskim konferencijama i radionicama, informirane i prepoznaju svrhu i ciljeve supervizije kao profesionalne pomoći stručnjacima u pomažućim strukama. Kao razloge neposjećivanja supervizijskih radionica i konferencija navode nedostatak financijskih sredstava, nedostupnost informacija, ali ističu i odgovornost nadređenih te osobnu odgovornost. Nadređene smatraju odgovornima za neodržavanje supervizije u domovima za starije i nemoćne osobe. Socijalne radnice iskazale su profesionalne potrebe i razloge za uključivanje u superviziju (npr. smrt korisnika, nesuradnja i optužbe obitelji korisnika, neugodni osjećaji vezani uz posao), ali i razloge zbog kojih ne bi bile spremne uključiti se u superviziju (npr. prisutnost nadređenih, nepovjerenje). Navode da bi uključivanje u superviziju doprinijelo njihovom profesionalnom rastu i razvoju te prevenciji profesionalnog stresa. Također, nalazi su pokazali važnost organizacije supervizije (vrijeme održavanja, mjesto, dobrovoljnost). Pozitivna iskustva u smislu spremnosti na uključivanje u superviziju ukazuju na postojanje prostora za organiziranje supervizije za socijalne radnike zaposlene u domovima za starije i nemoćne osobe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Silvia Rusac
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus