Pregled bibliografske jedinice broj: 56092
B_2O_3 u magnezij-oksidu iz morske vode
B_2O_3 u magnezij-oksidu iz morske vode // Knjiga sažetaka 10. Ružičkini dani / Butula, Ivan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2000. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 56092 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
B_2O_3 u magnezij-oksidu iz morske vode
(B_2O_3 in magnesium oxide from seawater)
Autori
Martinac, Vanja ; Petric, Nedjeljka ; Labor, Miroslav ; Tripalo, Vedran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 10. Ružičkini dani
/ Butula, Ivan - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2000
Skup
10. Ružičkini dani
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 08.06.2000. - 09.06.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
magnezij-hidroksid; morska voda; nestehiometrijsko taloženje; sredstvo za ispiranje; sadržaj B_2O_3
(magnesium hydroxide; seawater; nonstoichiometric precipitation; rinsing agent; B_2O_3 content)
Sažetak
U radu je ispitan utjecaj pH vrijednosti sredstva za ispiranje taloga magnezij-hidroksida dobivenog iz morske vode nestehiometrijskim načinom taloženja, uz dodatak 80 posto od stehiometrijske količine dolomitnog vapna kao taložnog reagensa. Svrha rada je postizanje što veće čistoće proizvoda magnezij-oksida, i to u prvom redu smanjenje sadržaja ortoboratne kiseline koja se tijekom reakcijskog taloženja adsorbira na talog magnezij-hidroksida uzrokujući onečišćenje konačnog proizvoda tj. magnezij-oksida s B_2O_3 .
Naime, prisustvo bora (u obliku nedisocirane ortoboratne kiseline H_3BO_3, a djelomično i u obliku borat-iona H_2BO_3^-) u morskoj vodi (4.6 mg/dm^3) predstavlja problem, budući da svojstva dobivenog magnezij-oksida specijalne namjene, tj. visoke čvrstoće značajno ovise o sadržaju B_2O_3 u proizvodu. Kao sredstvo za ispiranje rabljena je destilirana voda pH vrijednosti 5.95, te zalužena destilirana voda pH vrijednosti 11.0 i 12.5 .
Rezultati ispitivanja ukazuju da porast pH vrijednosti sredstva za ispiranje bitno utječe na smanjivanje sadržaja B_2O_3 u konačnom produktu tj. magnezij-oksidu. Porast pH vrijednosti sredstva za ispiranje djeluje u smislu potpunije disocijacije ortoboratne kiseline; računanjem postotka disocijacije može se ustanoviti koncentracija H_2BO_3^-, HBO_3^2^- i BO_3^3^-. Ovakvom provedbom procesa nastaje mogućnost adsorpcije ionskih oblika bora, ali do toga ne dolazi, jer se u jako alkalnom mediju (pH=11.0, a pogotovo pH=12.5) na talog magnezij-hidroksida preferentno adsorbiraju OH- ioni koji su prisutni u velikoj količini, te time spriječavaju daljnje onečišćenje taloga magnezij-hidroksida s borom. Sadržaj B2O3 u uzorcima MgO(80 postotno taloženje) pripremljenim uz ispiranje taloga magnezij-hidroksida zaluženom destiliranom vodom pH vrijednosti 12.5 iznosi 0.0518 masena postotka, što je za cca 70 posto manje u odnosu na sadržaj B_2O_3 u uzorcima pripravljenim uz ispiranje taloga magnezij-hidroksida nezaluženom destiliranom vodom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo