Pregled bibliografske jedinice broj: 56065
Učinak metalnih iona na aktivnost enzima u jetri
Učinak metalnih iona na aktivnost enzima u jetri // CROTOX 2000, Second Croatian Congress of Toxicology / Prpić-Majić, Danica (ur.).
Zagreb, 2000. (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 56065 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak metalnih iona na aktivnost enzima u jetri
(Effect of metal ions on enzymes activity in the liver)
Autori
Kralj-Klobučar, Nada ; Gorup, Margita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
CROTOX 2000, Second Croatian Congress of Toxicology
/ Prpić-Majić, Danica - Zagreb, 2000
Skup
CROTOX 2000, Second Croatian Congress of Toxicology
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 09.04.2000. - 12.04.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Šaran; jetra; metalni ioni; peroksidaza; glutation- transferaza
(carp; liver; metal ions; peroxidase; glutathione-transferase)
Sažetak
Selenij i bakar su esencijalni elementi uključeni u odgovarajuće metalotioneine i strukturne enzime koji su dio staničnog obrambenog mehanizma.
Cilj istraživanja bio je ispitati utjecaj selenija i bakra na aktivnost enzima peroksidaza i glutation-transferaze (GST) u jetri. Istraživanje je provedeno na šaranima (Cyprinus carpio L.) tretiranima s Na2SeO3×5H20 i CuSO4×5H20 u finalnoj koncentaciji od 0,1 mg Se ili Cu/L vode.
Rezultati ukazuju da selenij i bakar izazivaju promjene u aktivnosti ispitanih enzima. Uspoređivanjem aktivnosti GST i peroksidaza uočeno je njihovo različito ponašanje, naročito u početnim danima tretiranja. Početak tretiranja selenijem i bakrom dovodi do porasta aktivnosti peroksidaza što predstavlja brzi odgovor na povišenu koncentraciju iona. Početni učinak traje do četvrtog dana kada se aktivnost peroksidaza izrazito smanji. To smanjenje traje kratko, a nakon toga slijedi ponovni porast aktivnosti peroksidaza. Kod intoksikacije selenijem porast je vrlo blag i zadržava se u granicama kontrole ili čak ispod, dok je aktivnost peroksidaza inducirana bakrom znatno viša. Kontaminacija bakrom i selenijem ne dovodi do značajnijh promjena aktivnosti GST u odnosu na netretirano tkivo. Intoksikacija selenijem inhibira aktivnost GST na vrijednosti niže ili jednake kontrolnoj skupini. Tretiranje bakrom dovodi do oscilacija u aktivnosti GST. Naročito je uočljivo izrazito povišenje aktivnosti GST četvrtog dana tretiranja. Budući da aktivnost peroksidaza i GST pokazuje izrazito odstupanje upravo tijekom četvrtog dana tretiranja zaključujemo da taj efekt nije slučajan.
Rezultati ukazuju da kontaminacija bakrom izaziva nešto jaču aktivnost istraživanih enzima u odnosu na selenij.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija