Pregled bibliografske jedinice broj: 560439
Kontrola, monitoring i dijagnostika trihineloze i drugih nametničkih bolesti prenosivih hranom
Kontrola, monitoring i dijagnostika trihineloze i drugih nametničkih bolesti prenosivih hranom // Workshop on Control, monitoring and diagnostic of Trichinella and other parasitic foodborne diseases
Zagreb, Hrvatska, 2011. str. ----- (ostalo, nije recenziran, neobjavljeni rad)
CROSBI ID: 560439 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kontrola, monitoring i dijagnostika trihineloze i
drugih nametničkih bolesti prenosivih hranom
(Control, monitoring and diagnostic of Trichinella
and other parasitic foodborne diseases)
Autori
Florijančić, Tihomir ; Ozimec, Siniša ; Bošković, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, ostalo
Skup
Workshop on Control, monitoring and diagnostic of Trichinella and other parasitic foodborne diseases
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kontrola ; monitoring ; dijagnostika ; trihineloza ; bolesti prenosive hranom
(control ; monitoring ; diagnostic ; Trichinella ; parasitic foodborne disease)
Sažetak
U Zagrebu je početkom studenoga održan radionica pod nazivom „Kontrola, monitoring i dijagnostika trihineloze i drugih nametničkih bolesti prenosivih hranom“ čiji organizator je bila Europska komisija odnosno njen ured za tehničku pomoć i razmjenu informacija (European Commission TAIEX - Technical Assistance Information Exchange Instrument) u suradnji s Hrvatskom agencijom za hranu (HAH). Kako je već uobičajeno, predavači su bili eksperti TAIEX-a iz zemalja Europske unije tj. Italije i Nizozemske. Na radionici je sudjelovalo stotinjak uglavnom veterinarskih stručnjaka. Pozdravne riječi uputila je mr. Jarmila Turkalj, zamjenica ravnateljice HAH-a, a moderator radionice bio je prof.dr.sc. Albert Marinculić s Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji ujedno i obnaša funkciju dopredsjednika Međunarodnog povjerenstva za trihinelozu. On je naglasio da je Hrvatska po pitanju trihineloze „svoje radila i odradila“ po čemu je po pitanju suzbijanja ove bolesti Hrvatska primjer na svjetskoj razini, ali i upozorio da smo još uvijek u specifičnoj situaciji te da se strogo moramo pridržavati propisanih mjera. Tome u prilog ide i uvodno predavanje o stanju trihineloze u Hrvatskoj, koje je održao Dragutin Premzl, dr.vet.med. iz Uprave za veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnoga razvoja. Naime, u Hrvatskoj je trenutno relativno pozitivna epidemiološka i epizootiološka situacija po pitanju ove opasne bolesti, ali još uvijek se pojavljuje gotovo svake godine u izdvojenim slučajevima i kod životinja i kod ljudi (2010. godine oboljelo je 7 ljudi). Važno je istaknuti da se u Hrvatskoj trihineloza redovito pojavljuje u divljih životinja. Od stotinjak vrsta sisavaca i desetak vrsta ptica, važni prirodni rezervoari oblića Trichinella i njeni indikatori u prirodi su lisica, vuk, čagalj, glodavci i dr., a posebnu opasnost predstavljaju one životinje čije se meso koristi za ljudsku hranu (divlja svinja, medvjed i jazavac). Stoga je jako važno da se po odstrjelu ovih vrsta meso obvezno pregleda u ovlaštenoj veterinarskoj instituciji, koje još u prijelaznom razdoblju (od 1. siječnja 2010. do 31. prosinca 2013. godine) mogu pregledavati meso metodom umjetne probave, a nakon toga ove će pretrage mesa, koje je namijenjeno javnoj potrošnji, moći obavljati samo laboratoriji akreditirani po normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-0000000-3590 - Epizootiološka istraživanja nametničkih bolesti divljači u istočnoj Hrvatskoj (Florijančić, Tihomir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek