Pregled bibliografske jedinice broj: 560304
Razvojne mogućnosti farmskog uzgoja jelena običnog (Cervus elaphus).
Razvojne mogućnosti farmskog uzgoja jelena običnog (Cervus elaphus)., 2011., diplomski rad, diplomski, Poljoprivredni fakultet, Osijek
CROSBI ID: 560304 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvojne mogućnosti farmskog uzgoja jelena običnog
(Cervus elaphus).
(Development opportunities for farm breeding of red
deer (Cervus elaphus))
Autori
Marašek, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Poljoprivredni fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
07.10
Godina
2011
Stranica
96
Mentor
Florijančić, Tihomir
Ključne riječi
farsmki uzgoj ; jelen obični ; Hrvatska
(farm breeding ; red deer ; Croatia)
Sažetak
Farmski uzgoj jelena običnog kao proizvodnja je relativno nova, bez obzira što su jeleni bili držani u ogradama kao pričuvni izvor svježeg mesa od srednjeg vijeka, a i puno prije toga. Moderni uzgoj jelena je razvijen prije nekih 40 godina, na farmama koje su uzgajale jelensku divljač na Novom Zelandu. Minimalan broj grla koji se preporučuje za uzgoj je ukupno 100 grla za jelena običnog. Visina uzgoja u idealnim uvjetima rasta trave je do 8 uzgojnih košuta jelena običnog po hektaru. Jelenska divljač uzgajana na farmi se hrani prirodnom hranom pasući travne smjese, nadopunjene potrebnom prehranom sa silažom, osobito zimi. Nema dodavanja unapređivača rasta ili bilo kakvih štetnih dodataka krmi u proizvodnji divljači na farmi. Jelenska divljač je manje osjetljiva na bolesti od junadi ili ovaca, ali trebamo iskazati potrebu zaštite i redoviti tretman nametnika kao i za ostale domaće životinje uzgajane na farmi. U prvom razdoblju, prvenstveni je cilj farmskog uzgoja produkcija poželjnog genskog materijala jelena običnog i prodaja tako uzgojene žive divljači jelena običnog za napučivanje u uzgajališta i otvorena lovišta. Unosom tako uzgojenih jedinki jelena običnog u lovišta na području Republike Hrvatske, povećali bi turističku ponudu Republike Hrvatske u ruralnim područjima. Prodaja divljačine je naravno važna dugoročno gledajući i biti će osnova za unosan posao u budućnosti. Naglasak farmskog uzgoja jelenske divljači treba biti na prednosti u hranidbi, na dobrobiti i kvaliteti, koji će stvoriti jednu atraktivnu pretpostavku dobrobiti za potrošače, odnosno biti će predstavljana kao – zdrava hrana bogata bjelančevinama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina, Poljoprivreda (agronomija), Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-0000000-3590 - Epizootiološka istraživanja nametničkih bolesti divljači u istočnoj Hrvatskoj (Florijančić, Tihomir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Tihomir Florijančić
(mentor)