Pregled bibliografske jedinice broj: 560249
Arhitektura crkve Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu
Arhitektura crkve Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu // Majka Božja Jeruzalemska : na Trškom Vrhu / Lukinović, Andrija (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2011. str. 41-75
CROSBI ID: 560249 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arhitektura crkve Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu
(The Architecture ot the Church of Our Lady of Jerusalem at Trški Vrh)
Autori
Horvat-Levaj, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Majka Božja Jeruzalemska : na Trškom Vrhu
Urednik/ci
Lukinović, Andrija
Izdavač
Glas Koncila
Grad
Zagreb
Godina
2011
Raspon stranica
41-75
ISBN
978-953-241-313-7
Ključne riječi
Krapina, Trški Vrh, hodočasnička crkva, kasni barok, četverolisni tlocrt
(Krapina, Trški Vrh, pilgrimage church, late Baroque, four-leaved ground plan)
Sažetak
Gradnja kasnobarokne crkve na domantnoj poziciji Trški Vrh iznad Krapine, kako bi se u nju smjestio čudotvorni kip Bogorodice donešen iz Jeruzalema, ostvarena je zaslugom župnika Nikole Gorupa i građana Krapine u rasponu od 1750. do svečane posvete 1761. godine, nakon čega je u skladu s hodočasničkom namjenom sagrađen i osmerokutni cinktor s okruglim ugaonim kulama i nadsvođenim trijemovima (1768.-1773.). Osnovnu prostornu organizaciju crkve na Trškom Vrhu čine kupolasto nadsvođeni kvadratni brod te uže i niže jednako nadsvođeno kvadratno svetište, međusobno povezani tzv. svođenim slavolukom – konkavnim prostornim elementom kojim je prevladana razlika u njihovim dimenzijama. Brod je cijelom dužinom bočnih strana rastvoren prema plitkim stiješnjenim kapelama, koje zajedno sa svođenim slavolukom i njegovim pandanom na ulaznoj strani iznad pjevališta formiraju osebujni četverolisni tlocrt. Plitki zaobljeni zaključak ima i svetište (tzv. dvodijelno svetište), flankirano sakristijom i bratovštinskom kapelom-pokloncem s oratorijem na katu. Sastavnom dijelu projekta pripada pročelni zvonik, konstruiran tako da nema vlastite u tlu utemeljene zidove (tzv. zvonik iza pročelja), već je nošen na prednjoj strani pročelnim zidom crkve, a na stražnjoj strani lukom iznad pjevališta. Takvim svojim obilježjima hodočasnička crkva Majke Božje Jeruzalemske pripada među vrhunska ostvarenja kasnobarokne umjetnosti na tlu Hrvatske. S jedne strane svojom prostornom organizacijom, koju karakterizira tipično barokna sinteza centralnog i longitudinalnog tlocrta, znači korak dalje u razvoju četverolisnih crkava, uvedenih u Hrvatsku inicijativom zagrebačkog biskupa Jurja Branjuga sa Sv. Ladislavom u Pokupskom. S druge pak strane svojim konveksno-konkavnim pročeljem s integriranim središnjim zvonikom crkva na Trškom Vrhu otvara novo poglavlje u razvoju hrvatske kasnobarokne arhitekture. Sve navedeno svjedoči o znalačkom projektantu šireg srednjoeuropskog značenja, a usporedbe sa srodnim sakralnim građevinama na području Štajerske upućuje na graditeljsku radionicu u Mariboru, s Josefom Hofferom i Johannom Fuchsom kao glavnim protagonistima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
020-0202684-2706 - Arhitektura i urbanizam Hrvatske od 16. do 18. stoljeća - ishodišta i kontekst (Horvat-Levaj, Katarina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb
Profili:
Katarina Horvat-Levaj
(autor)