Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 560045

Nekoliko natuknica o prometovanju rijekama i štovanju riječnih božanstava u hrvatskom dijelu provincije Panonije


Rendić-Miočević, Ante
Nekoliko natuknica o prometovanju rijekama i štovanju riječnih božanstava u hrvatskom dijelu provincije Panonije // Prilozi za povijest i kulturu Istre, 23 (2011), 57-58 (podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)


CROSBI ID: 560045 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Nekoliko natuknica o prometovanju rijekama i štovanju riječnih božanstava u hrvatskom dijelu provincije Panonije
(Several notes about the river transport and the cult of river deities in the Croatian part of the province of Pannonia)

Autori
Rendić-Miočević, Ante

Izvornik
Prilozi za povijest i kulturu Istre (1846-1964) 23 (2011); 57-58

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, sažetak, znanstveni

Ključne riječi
Panonija; riječni promet; riječna božanstva
(Pannonia; river transport; river deities)

Sažetak
Plovidba i prometovanje rijekama bili su od vitalnog značenja za život stanovništva u rimsko doba. To se osobito odnosilo na najznačajnije europske riječne arterije, Rajnu i Dunav, ali i na druge rijele od kojih su neke protjecale područjem hrvatskog dijela provincije Panonije. Uz prethodno spominjani Dunav (Danuvius) od osbite su važnosti na tom području bile rijeke Sava (Savus) i Drava (Dravus), kao i Kupa (Colapis) i dr. Osim vojnog, prometnog i gospodarsko-trgovačkog značenja koje potvrđuju mnogi nalazi iz potonulih brodova, kao dobar primjer može poslužiti nalaz posuda i veće količina Antoninova novca iz broda koji je potonuo u Dravi. Navedene su rijeke, s pripadajućim lukama, mostovima i dr., imale istaknuto mjesto i u kultnom životu, što mogu posvjedočiti pronađeni spomenici, poglavito žrtvenici koji su im bili posvećeni. U navedenom kontekstu osobitu pozornost privlači kameni ulomak figuralnog spomenika iz Murse, vjerojatno je iz vremena cara Karakale, a danas je pohranjen u zagrebačkom Arheološkom muzeju, koji je, po svemu sudeći, služio kao ukras dravskog mosta, a za koji se vjeruje da prikazuje Tyche u društvu manjeg lika bradatog mladića koji pliva, prikazanim do njenih nogu, a on je, prema nekima personifikacija rijeke Drave. Iznimno je, međutim, zanimljiv žrtvenik impozantnih dimenzija, danas pohranjen u Muzeju Slavonije u Osijeku, koji je, čini se, izvorno stajao na dravskoj obali nadomak njezina ušća u Dunav. Natpis je iz vremena cara Elagabala (približno 220.g.): carevo ime, kao i veći dio teksta s 12 ili 13 redaka, namjerno je radiran (damnatio memoriae), ali su očuvani reci s posvetom Dunavu i Dravi (Danuvio et Dravo). Žrtvenik je očigledno trebao stajati da bi bio vidljiv posadama brodova koje su plovile Dravom u smjeru Dunava. O štovanju rijeka svjedoči i niz spomenika s posvetama Savi (Savus), među kojima je i poznati žrtvenik otkriven u savskom rukavcu nedaleko od današnjeg sela Ščitarjeva, nekadašnje Andautonije, koji je iz 2. ili 3. st. O štovanju božanstava povezanih s vodama, a na taj način indirektno i s rijekama, moguće se podsjetiti na nekoliko spomenika među kojima se ističe poznati mramorni kip Neptuna iz Vinkovaca (Cibalae) s početka 3. st., danas pohranjen u zagrebačkom Arheološkom muzeju. Naposljetku, na natpisu iz Siscije, koji nema kultni karakter (također iz zagrebačkog Arheološkog muzeja), iz teksta je moguće pretpostaviti da su u Sisciji, na dvije suprotne obale Kupe, postojale dvije luke, što bi trebao biti dokaz znatnijeg stacioniranja brodovlja u tom gornjopanonskom središtu. Zanimljiv je i novac cara Proba (276-282. g.) kovan u siscijskoj kovnici, koji je iz ostave antoninijana otkrivene u srijemskim Šmanovcima. Na reversu se, naime, nalazi ženski lik koji personificira Sisciju, a prikazan je između dvije od tri tamošnje rijeke, između Save (Savus) i Kupe (Colapis).

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Povijest, Arheologija



POVEZANOST RADA


Projekti:
130-1300644-0640 - Stara povijest u hrvatskim povijesnim znanostima: teorija, praksa, priručnici (Kuntić-Makvić, Bruna, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Ante Rendić-Miočević (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Rendić-Miočević, Ante
Nekoliko natuknica o prometovanju rijekama i štovanju riječnih božanstava u hrvatskom dijelu provincije Panonije // Prilozi za povijest i kulturu Istre, 23 (2011), 57-58 (podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
Rendić-Miočević, A. (2011) Nekoliko natuknica o prometovanju rijekama i štovanju riječnih božanstava u hrvatskom dijelu provincije Panonije. Prilozi za povijest i kulturu Istre, 23, 57-58.
@article{article, author = {Rendi\'{c}-Mio\v{c}evi\'{c}, Ante}, year = {2011}, pages = {57-58}, keywords = {Panonija, rije\v{c}ni promet, rije\v{c}na bo\v{z}anstva}, journal = {Prilozi za povijest i kulturu Istre}, volume = {23}, issn = {1846-1964}, title = {Nekoliko natuknica o prometovanju rijekama i \v{s}tovanju rije\v{c}nih bo\v{z}anstava u hrvatskom dijelu provincije Panonije}, keyword = {Panonija, rije\v{c}ni promet, rije\v{c}na bo\v{z}anstva} }
@article{article, author = {Rendi\'{c}-Mio\v{c}evi\'{c}, Ante}, year = {2011}, pages = {57-58}, keywords = {Pannonia, river transport, river deities}, journal = {Prilozi za povijest i kulturu Istre}, volume = {23}, issn = {1846-1964}, title = {Several notes about the river transport and the cult of river deities in the Croatian part of the province of Pannonia}, keyword = {Pannonia, river transport, river deities} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font