Pregled bibliografske jedinice broj: 55996
Značenje kalibracije zaslona kod reprodukcijskih postupaka
Značenje kalibracije zaslona kod reprodukcijskih postupaka, 2000., diplomski rad, Grafički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 55996 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značenje kalibracije zaslona kod reprodukcijskih postupaka
(The Importance of the Screen Calibration in Reproduction Process)
Autori
Čorluka, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Grafički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
19.12
Godina
2000
Stranica
61
Mentor
Agić, Darko
Ključne riječi
Grafička reprodukcija; prikazi na zaslonu; kalibracija parametara na zaslonu; kolorimetrijske znacajke prikaza na zaslonu
(Graphic reproduction; presentation on the screen; parameter calibration on the screen; colorimetric properties of the presentation on the screen)
Sažetak
Nijedan zaslon nije u potpunosti identican. Cak i potpuno novi zasloni proizvedeni od istih proizvodaca razlikuju se jedan od drugoga. Kalibriran zaslon podrazumijeva da je na njemu postignuta stabilnost u granicama tolerancije, te da ce prikazivati boje s prilicnom preciznošcu. ati nikada nece u potpunosti moci odgovarati otisku. Ako se želimo koristiti mogucnostima sustava upravljanja bojom, kalibracija zaslona je neophodna. Svrha same kalibracije zaslona i jeste u postizanju stabilnog rada u svako vrijeme, a sustav upravljanja bojom ce uz podatke koje dobija iz zaslonskog profila pomoci da se boje koje želimo vidjeti na zaslonu što više podudaraju s onima na konacnom obliku, bilo da je to ispis na papiru ili slika na nekom drugom kalibriranom zaslonu.
Najbitnije je zapravo u cijelom postupku kalibracije utvrditi može li zaslon izvuci dovoljno svjetla za odredenu ciljnu bijelu tocku, te izvuci iz njega najveci moguci raspon, ispravnim podešavanjem kontrasta i svjetline.
Uz vecinu zaslona isporucuju se i njihovi ColorSync profili. Ti su profili napravljeni na osnovu prosjeka od nekoliko identicnih uredaja. Uzme li se jedan takav profil za ColorSync profil operativnog sustava, naknadnim mjerenjem, može se utvrditi (cak i kod potpuno novih zaslona) odstupanje bijele tocke do cak 5oo°K. lako proizvodaci zaslona ta odstupanja smatraju, u vecini slucajeva, prihvatljivima, namece se zakljucak da je za ispravno postavljanje sustava upravljanja bojom neophodna individualna kalibracija zaslona.
Individualna kalibracija pomocu kalibratora omogucuje, osim kalibracije zaslona, i provjeru rezultata primjene korekcije na zaslon, odnosno odstupanje od ciljnih vrijednosti. lako ulaze u granice tolerancije. ta odstupanja su u svakom trenutku drukcija, a uvjetovana su sposobnošcu video kartice da pomocu dobivenih podataka ispravno podesi prikaz na zaslonu.
Odstupanja izmjerene gama vrijednosti od ciljne game su znatno manja nego odstupanja bijele tocke. Dakle, defaultne LUT vrijednosti u video kartici su bolje prilagodene korekciji game zaslona nego bijele tocke, odnosno, starosni utjecaj nije toliki kao kod bijele tocke.
Svi ovi rezultati, dobiveni mjerenjem zaslona pomocu Colortron II kalibratora dovode do zakljucka da je racunalni zaslon vrlo nestabilan uredaj. Stoga je, cak i u slucajevima vrlo uspješne kalibracije, postupak neophodno ponavljati barem jedanput mjesecno, a kod starijih zaslona i cešce.
Kalibracija zaslona je potrebna, bez obzira radi li se o kalibraciji zaslona kao sastavnom dijelu sveobuhvatnog sustava upravljanja bojom, iti o prilagodavanju prikaza zaslona odredenom izlaznom uredaju. U prvom slucaju poželjnija je hardverska kalibracija, kako bi se, preciznim mjerenjem, mogao napraviti profil datog zaslona. U drugom slucaju zaslon se može kalibrirati i pomocu softverskih pomagala, tako da se prikaz na zaslonu prilagoduje otisku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija