Pregled bibliografske jedinice broj: 559947
Uloga riječnog prijevoza u distribuciji građevinskog materijala u južnoj Panoniji
Uloga riječnog prijevoza u distribuciji građevinskog materijala u južnoj Panoniji // Prilozi za povijest i kulturu Istre, 23 (2011), 86-86 (podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 559947 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga riječnog prijevoza u distribuciji građevinskog materijala u južnoj Panoniji
(The role of the river transport in the distribution of building materials in south Pannonia)
Autori
Knezović, Ivan
Izvornik
Prilozi za povijest i kulturu Istre (1846-1964) 23
(2011);
86-86
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, sažetak, znanstveni
Ključne riječi
Panonija; riječni transport; građevinski materijal
(Pannonia; river transport; building materials)
Sažetak
Riječni prijevoz je imao važnu ulogu u trgovini u južnom dijelu Panonije u željeznom i brončanom dobu. Njegova važnost se nastavila i nakon uključenja tog prostora u rimsku državu. Antički literarni izvori (posebice Strabon) donose podatke o plovidbi panonskim rijekama. U rimskom razdoblju riječni prijevoz je na ovom području dobio na značenju kroz nove aspekte. Novi oblik naselja pojavio se s rimskom civilizacijom. Nastanak i razvoj gradova u južnoj Panoniji uzrokovao je pojavu novih građevinskih materijala i tehnika. Upotreba novih materijala je značajno utjecala na riječni promet. Graditelji u novim gradovima i manjim naseljima trebali su velike količine kamena i opeke. U nekim slučajevima ti su materijali morali biti dopremani iz udaljenih kamenoloma i ciglana. Kameni blokovi i opeke bili su teški i nezgrapni tereti, nepogodni za prijevoz kopnom. Na početku, glavne teškoće bile su neadekvatna mreža cesta i tehnička ograničenja cestovnog prijevoza (sanjke i kola vučena konjima i volovima). U usporedbi s tim riječni je prijevoz bio mnogo efikasniji, a samim tim i isplativiji. VOdeni putovi su postali glavne prometnice za prijevoz građevinskog materijala na veće udaljenosti. Najvažnije rijeke za prijevoz kamena i opeke bile su Sava, Drava i Dunav. Manje rijeke su također imale važnu ulogu u toj djelatnosti. U svim pogledima, prijevoz građevinskog materijala rijekama bio je važan i dobro organiziran dio rimskih građevinskih pothvata. Arheološki dokazi u južnom dijelu rimske Panonije svjedoče o tim djelatnostima i zahvatima. U ovom izlaganju bit će predstavljena dosadašnja saznanja o međusobnom odnosu lokacija gdje su se građevinski materijali dobivali ili proizvodili, riječnog prijevoza i mjesta njihove konačne upotrebe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Arheologija
Napomena
Engleski prijevod str. 174.
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300644-0640 - Stara povijest u hrvatskim povijesnim znanostima: teorija, praksa, priručnici (Kuntić-Makvić, Bruna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb