Pregled bibliografske jedinice broj: 559840
Dislipidemije i liječenje statinima ili fibratima
Dislipidemije i liječenje statinima ili fibratima, 2010., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 559840 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dislipidemije i liječenje statinima ili fibratima
(Dyslipidemias and therapy with statins and fibrates)
Autori
Guttler, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.07
Godina
2010
Stranica
71
Mentor
Samaržija, Ita
Ključne riječi
trigliceridi; kolesterol; statini; fibrati; ezetimib
(triglycerides; cholesterol; statins; fibrates; ezetimib)
Sažetak
Cilj ovog diplomskog rada je prikaz farmakoterapijske skupine lijekova koji modificiraju lipide - hipolipemici, a koriste se u liječenju različitih oblika hiperlipoproteinemija, s osobitim naglaskom na statine i fibrate, koji su neizostavni dio liječenja hiperkolesterolemija odnosno hipertrigliceridemija. Kolesterol je neophodan sastojak našeg organizma uključen u mnoge strukture i funkcije, kao što su stanične membrane, proizvodnja hormona i najvjerojatnije služi kao tvar u povezivanju moždanih stanica. Kada se njegova koncentracija u krvi povisuje to može imati opasne posljedice za zdravlje čovjeka. Homeostaza kolesterola osigurana je metabolizmom lipoproteina, koji posreduju transport lipida u tkiva i iz tkiva. Visoka koncentracija LDL-a i niska koncentracija HDL-a u krvi primarni su faktori u razvoju ateroskleroze, koja je vodeći uzrok smrti u modernim zemljama. Inhibitori 3-hidroksi-3-metilglutaril koenzim A reduktaze (statini) su najučinkovitiji lijekovi u snižavanju kolesterola u bolesnika oboljelih od karedio-vaskularnih bolesti. Statini spadaju među najpropisivanije lijekove u mnogim državama, pogotovo u Hrvatskoj. Korisnost statina pokazala se i u sekundarnoj prevenciji kardio-vaskularne bolesti kod oboljelih od dijabetesa tipa-2 i reumatoidnog artritisa. Međutim, fibrati djeluju drugačije te uzrokuju znatno smanjenje razine triglicerida (odnosno VLDL-a), umjereno povisuju razinu HDL-a, dok im je učinak na razine LDL-a u serumu različit te se koriste kod hipertrigliceridemija. Također su prikazane moguće interakcije iz skupine statina i fibrata s drugim lijekovima i nuspojave među kojima su najvažnije miopatija i jetrena toksičnost. Najnoviju treću skupinu lijekova predstavlja ezetimib koji selektivno inhibira apsorpciju kolesterola, a temelji se na vezanju tog lijeka za Niemann-Pick C1-Like 1 (NPC1L1) receptor koji se nalazi na membrani crijevne stijenke i stanicama hepatocita. Time je onemogućena reapsorpcija kolesterola iz probavnog sustava. Ove tri različite skupine hipolipemika predstavljaju široke mogućnosti selektivne i racionalne farmakoterapije, kojima se postiže učinkovito liječenje različitih kardio-vaskularnih bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0000000-0011 - Endokrina i parakrina regulacija renalnih transporta i nefrofarmakologija (Samaržija, Ita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Ita Samaržija
(mentor)