Pregled bibliografske jedinice broj: 559304
Utjecaj šumske vegetacije na arenosole na području Đurđevačkih pijesaka.
Utjecaj šumske vegetacije na arenosole na području Đurđevačkih pijesaka. // Perspektive gospodarenja tlom u budućnost
Zagreb, 2010. str. 79-80 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 559304 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj šumske vegetacije na arenosole na području Đurđevačkih pijesaka.
(Influence of the forest vegetation on arenosols in Đurđevački pesci area)
Autori
Vrbek, Boris ; Pilaš, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Perspektive gospodarenja tlom u budućnost
/ - Zagreb, 2010, 79-80
Skup
XI Kongres Hrvatskog tloznanstvenog društva. "Perspektive gospodarenja tlom u budućnosti" Nacionalni park Plitvička jezera
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 05.07.2010. - 08.07.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
pijesci; arenosol; šumska vegetacija; Đurđevački pijesci
(arenosol; Đurđevački pijesci; forest vegetation; sands)
Sažetak
Uvod Na području Đurđevačkih pijesaka u sjevernoj Hrvatskoj pri karaju 19. stoljeća pošumljeni su pijesci s običnim i crnim borom. Nakon nekog vremena na području pijesaka je poćeo pridolaziti i obični bagrem. Pošumljavanje je rađeno u svrhu smirivanja pijesaka u tadašnjoj "Hrvatskoj pustinji" te kako bi se pripremili ekološki uvjeti za prirodnu obnovu i rast šuma na tom području. Srednja godišnja količina padalina je 950 mm, srednja godišnja temperatura 10, 1 Co. Matični supstrat sadrži 78-80% SiO2 i 2-4% CaO + MgO. Rezultati i diskusija U ovom radu se istražuje utjecaj vegetacije na karakteristike tala nakon 100 godina rasta vegetacije crnog i običnog bora te bagrema. Istraživano područje po vegetacijskim obilježjima pripada u šumsku zajednicu hrasta lužnjaka i običnoga graba (Carpino betuli-Quercetum roboris, Anić 1956 ex. Rauš 1969). Na području Đurđevačkih pijesaka u sjevernoj Hrvatskoj u razdoblju od 90 do 110 godina pod kulturama crnog i običnog bora te običnog bagrema razvila su se tla tipa Sirozem na pijescima. Humusno akumulativni horizont je debljine od 5-15 cm i organski sloj listinca od 1 do 3 cm debljine. Na kontrolnim mjestima u rezervatu na čistim pijescima zastupljen je Arenosol (Haplic, Protic, ARENOSOL Dystric) bez utjecaja šumske vegetacije. Humusni horizont (A) je debljine do 2 cm. Prosječni sadržaj humusa u A horizontu u bagremovoj šumi je oko 15 t/ha, mješovitoj šumi bora i bagrema oko 18, 7 t/ha i u čistoj borovoj kulturi crnog i običnog bora oko 20t/ha. Sadržaj humusa na dubini od 0-5 cm pod šumskom vegetacijom prosječno je za 3, 1% do 4, 4% veći nego na kontrolnom mjestu na čistim pijescima. Tla pod šumom sadrže u površinskom horizontu (0-5 cm dubine) od 0, 12 do 0, 32 % ukupnog dušika i za 4, 4 % je veći nego na kontrolnom mjestu. Što je više prisutno bagrema, veća je količina dušika. Humusni horizont debljine 5 cm prosjećno ima niže pH vrijednosti od C horizonata Zaključci Prema navedenim podacima istraživanja može se zaključiti kako je jak utjecaj šumske vegetacije na arenosole na području Đurđevačkih pijesaka. Na pijescima se odvija recentna pedogeneza i nalazimo u većem dijelu područja Sirozeme (Regosol). Evolucija tala odvija se progresivno prema sljedećoj skupini- Rankerima (Leptosol).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
024-0242049-2103 - Šumska staniša u uvjetima izloženosti štetnim utjecajima i klimatskim promjenama (Vrbek, Boris, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko